Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bitky skončily požárem. Uprchlický tábor ve Francii lehl popelem, běženci tam po sobě šli s noži

720p480p360p240p

Velký tábor pro běžence na severu Francie zcela zničil požár. Improvizované zařízení u přístavního města Dunkerk na severu země vzplálo během potyčky mezi Afghánci a Kurdy. Nejméně deset lidí bylo při požáru zraněno, další mají poranění z předchozí bitky. Už minulý měsíc úřady oznámily, že právě kvůli opakovaným nepokojům chtějí zařízení zavřít.

Francouzské severní pobřeží láká běžence, kteří se chtějí dostat do Velké Británie a situace v táborech se vyostřuje. „Nic nezbylo, jen hromada popela,“ řekl zástupce prefektury Michel Lalande. „Chatky už nebude možné dát tam, kde stály před tím,“ dodal.

Počet obyvatel tábora Grande-Synthe rostl od té doby, co byl rozpuštěn nechvalně známý tábor poblíž Calais zvaný Džungle, píše BBC.

Po rvačce, která požáru předcházela, mělo nejmíň šest lidí řezná a bodná poranění. Násilný incident se přitom v táboře zdaleka nestal poprvé. Policie už zasahovala minulý měsíc u potyčky, při kterém se zranilo pět lidí. Rovněž v listopadu byl jeden muž při rvačce v Grande-Synthe pobodán.

Úřady nepočítají s tím, že by tábor alespoň v omezené míře někde v okolí obnovovaly. Naopak samy plánovaly rušení, které se ale mělo odehrávat na etapy. Poměry v areálu dříve kritizovaly nevládní organizace, které upozorňovaly především na špatné hygienické podmínky a bující kriminalitu, která měla formu například vydírání.

Jen pro srovnání: v nechvalně známém táboře Džunhle v Calais bylo v minulosti až 10 tisíc lidí. Koncem loňského roku tábor úřady zrušily a migranty rozvezly do dalších zařízení po Francii, mimo jiné právě i do tábora u Dunkerku.

Otázka přistěhovalectví, pro jehož omezení se podle průzkumů vyslovuje stále více obyvatel, se stala ve Francii jedním z hlavních témat kampaně před nadcházejícími prezidentskými volbami. Nejvíce proti imigrantům brojí tradičně krajní pravice, hned za ní klasická pravice, zatímco levice je sice už také pro tvrdší postup, ale při zachování vstřícné azylové politiky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek