Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Blízcí poradci i rodina. 7 prezidentových mužů, kvůli kterým teď bobtná Trumpův skandál s Ruskem

Trumpovi kritici mluví o skandálu s historickými proporcemi, někteří ho přirovnávají dokonce k aféře Watergate. Ačkoli americký prezident zatím nečelí procesu odvolání, tzv. impeachmentu, kolem jeho týmu je stále rušno. Každý den přibývají jména jeho lidí, kteří měli být během volební kampaně v kontaktu s Rusy. Kdo všechno už se namočil?

Když se v lednu objevila zpráva bývalého britského agenta Christophera Steela o kompromitujících materiálech, které mají mít Rusové na prezidenta, smetl ji Trump ze stolu ostrými prohlášeními. Obviňoval média, že šíří lži, a informace v dokumentu označil za vymyšlené.

Ty o kontaktech Trumpových poradců s Rusy se však začaly brzy potvrzovat. Středobodem příběhu je osoba ruského velvyslance ve Spojených státech Sergeje Kisjaka. O tom někteří mluví jako o špiónovi a jeho činnosti si všímají i americké tajné služby.

Michael Flynn

Kvůli kontaktu s ním 14. února odstoupil prezidentův poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn. Bývalý šéf vojenské rozvědky DIA tak učinil poté, co deník The Washington Post uveřejnil informaci, že jednal s Kisljakem soukromě o amerických sankcích proti Rusku. Schůzka proběhla ještě před inaugurací, což zákony USA nedovolují.

„Upřímně jsem se prezidentovi a viceprezidentovi omluvil a oni mou omluvu přijali,“ sypal si v rezignačním dopise popel na hlavu Flynn, jehož odchod rozlítil některé vlivné ruské poslance. Ti američtí zase začali celou kauzu prověřovat. Právě tehdy se skandál kolem kontaktů Trumpova okolí s Rusy rozhořel naplno.

Jeff Sessions

Stačilo pár týdnů a vyšlo najevo, že Flynn rozhodně nebyl jediným, kdo se s Kisljakem sešel. Do potíží se dostal i ministr spravedlnosti Jeff Sessions. Jeho úřad přitom dohlížel na jiné vyšetřování. Ministerstvo jako nadřízený orgán kontroluje FBI, která prověřuje údajné zásahy ruských hackerů do volební kampaně.

Sessions navíc lhal během slyšení v Senátu, které předcházelo jeho jmenování do funkce. „Jednou nebo dvakrát jsem byl přivolán jako náhradník, ale s Rusy jsem nekomunikoval,“ tvrdil.

Demokraté v Kongresu ho vyzvali k odstoupení. To zatím ministr neudělal, dohledu nad vyšetřováním hackerských útoků se ale včera zřekl. Ve svém vystoupení už mluvil jinak, než když vystupoval před Senátem. Hájil se, že s velvyslancem nehovořil o kampani, nýbrž o terorismu a situaci na Ukrajině. Navíc se s ním sešel jako senátor, nikoli jako člen Trumpovy kampaně. U rozhovoru podle něj byli i dva členové jeho týmu.

Jared Kushner

Kisljak se sešel i s dalšími lidmi z blízkého okolí prezidenta. Zdroje z Bílého domu prozradily listu USA Today, že ruský ambasador byl v kontaktu s Trumpovým zeťem Jaredem Kushnerem. Manžel nejstarší prezidentovy dcery Ivanky je zároveň v jeho poradním sboru.

Kushner se měl s Kisljakem sejít v budově Trump Tower na Manhattanu v New Yorku. U jednání asistoval také Flynn. Schůzka podle dostupných informací však nebyla zásadním jednáním, nýbrž krátkým zdvořilostním setkáním.

Carter Page

Kolik takových „setkání“ Kisljak v poslední době absolvoval, zatím není zřejmé. Televize NBC News ale informovala, že na loňském nominačním sjezdu velvyslanec kontaktoval také Cartera Page. Page v té době působil jako Trumpův zahraničněpolitický poradce.

Investiční bankéř, který se v minulosti vyjadřoval vstřícně k Vladimiru Putinovi, dostává velký prostor v ruských médiích. Ohledně schůzky však novinářům podrobnosti nesdělil. NBC News ale upozornila, že jednání se účastnili i velvyslanci jiných zemí a nijak se nelišilo od obvyklé praxe.

Roger Stone

FBI prověřuje také kontakty Rogera Stona. Politický konzultant a lobbista se v Trumpově blízkosti pohybuje už 40 let. Pozici poradce opustil sice už v roce 2015, i v dalším průběhu kampaně ale zůstal důvěrníkem budoucího prezidenta.

Vyšetřování případného ruského zapojení do voleb uvítal. Prohlásil, že by si vychutnal možnost svědčit na veřejnosti pod přísahou. Zároveň však pro list The Guardian uvedl, že vyšetřovatelé musí mít v rukou jasné důkazy. „Prezident by měl říci ministru spravedlnosti, že buď najde důkazy, nebo ať to zavře do krabice a oznámí, že se nic nestalo,“ pravil.

Paul Manafort

Zatímco někteří lidé z prezidentova okolí schůzky s Rusy přiznávají, jiní se od informací distancují. Jako třeba volební manažer Trumpovy kampaně Paul Manafort. Kontakty s ním odmítá také ruská rozvědka SVR, jež obvykle kauzy nekomentuje.

Manafort však už žádnou zásadní roli v Trumpově týmu nehraje. Na funkci rezignoval ještě před volbami. Odešel loni v srpnu kvůli obviněním, že bral peníze od bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Donald Trump junior

Aby toho nebylo málo, do potíží se vedle Trumpových poradců řítí také jeho syn. Byť jeho případ je značně odlišný od těch předešlých. Podle listu The Wall Street Journal měl Donald Trump junior získat v říjnu minimálně 50 tisíc dolarů (cca 1,25 milionu korun) od francouzského Centra politických a mezinárodních vztahů.

Stejná organizace má přitom blízko ke Kremlu. Její vedoucí Fabien Bossar prosadil nominaci Vladimira Putina na zisk Nobelovy ceny míru. Jeho manželka Randa Kassisová, která založila hnutí v domovské Sýrii, zase několikrát navštívila Moskvu a sešla se s představiteli tamního ministerstva zahraničí.

Trumpův syn, který nyní s bratrem Erikem vede rodinnou firmu Trump Organization, se tak stal jednou z prozatím posledních osob, jež dostihl bobtnající skandál, který jeho otec v tweetu označil jako hon na čarodějnice.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek