Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Blíží se rozhodující bitva s IS? USA vyslaly do Sýrie stovky vojáků, pomůžou s útokem na baštu islamistů

Blíží se rozhodující bitva s IS? USA vyslaly do Sýrie stovky vojáků, pomůžou s útokem na baštu islamistů

Spojené státy vyslaly stovky příslušníků armády do okolí syrské Rakky, která je posledním velkým městem pod kontrolou džihádistů ze samozvaného Islámského státu. O jeho dobytí se dlouhodobě snaží povstalecké skupiny i mezinárodní koalice. Američtí vojáci mají sehrát podpůrnou roli při nadcházejícím útoku. Informovala o tom agentura Reuters a americká média.

Stovky mariňáků na bojiště dorazily v uplynulých dnech. Od pozic islamistů je dělí několik desítek kilometrů a chystají zázemí pro jejich ostřelování.

Jedná se údajně o 400 mužů. Doplní 500 dalších, kteří už v Sýrii působí jako vojenští poradci a podpora. Vedení koalice uvádí, že snaha o odříznutí města a jeho dobytí pokračuje „velmi dobře“.

Američtí vojáci v terénu spolupracují s Kurdy vedenou aliancí několika skupin vystupujících jako Syrské demokratické síly. Jejich společný útok na Rakku se očekává v nejbližších týdnech.

Podle BBC v Sýrii od uplynulého víkendu operují i menší skupinky amerických specialistů, které se snaží v oblasti urovnat spory mezi jednotlivými skupinami a namířit jejich úsilí proti společnému nepříteli.

Rakka je považovaná za poslední velkou baštu Islámského státu na území Sýrie. Jeho stoupenci jsou tam dlouhodobě pod tlakem stejně jako v sousedním Iráku, kde ztrácejí klíčové pozice v Mosulu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek