Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Blíží se rozuzlení. Brexit by po průtazích mohl začít už v úterý

Blíží se rozuzlení. Brexit by po průtazích mohl začít už v úterý

Nelehká situace, ve které se ocitla britská vláda poté, co Sněmovna lordů přijala dva dodatky k zákonu, který fakticky zahájí odchod Velké Británie z EU, a proces tak pozdržela, se možná brzy dočká rozuzlení. Premiérka Theresa Mayová by mohla článek 50 lisabonské smlouvy aktivovat už v úterý a tím proces konečně zahájit. Uvedl to The Guardian.

 

Podle zdrojů blízkých britské vládě by mohl být brexit spuštěn v úterý za předpokladu, že v pondělí parlamentem projde rozočet, který na daný proces padne, uvádí deník Guardian. V souvislosti s nejasnostmi, které ohledně vystoupení Velké Británie z Evropské unie panují, už se začínají ozývat někteří rebelující konzervativní poslanci.

Ti požadují, aby byly zapracovány připomínky Sněmovny lordů – o právech občanů Evropské unie a zárukách, že parlament bude mít při brexitu větší hlas v jednotlivých bodech. To se ale nezamlouvá premiérce Therese Mayové.

„Je zcela nepřijatelné, aby v této věci nedošlo k žádné dohodě. Aby lidé této země a jejich zvolení zástupci, poslanci, neměli žádné právo rozhodnout o tom, co bude dál,“ prohlásila jedna z nejhlasitějších kritiček vlastní premiérky Anna Sourbryová.

Předsedkyně vlády má navštívit v úterý Dolní sněmovnu, aby poreferovala o své účasti na summitu v Bruselu z tohoto týdne, a při té příležitosti se očekává, že by mohla uvést článek 50 v chod. Důležitým předpokladem startu brexitu je ovšem pondělní hlasování v parlamentu, kde se bude schvalovat rozpočet na brexit, který by měl dosáhnout výše závratných 50 miliard liber.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek