Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boj s větrnými mlýny? Vlastní tým proti falešným zprávám zřizuje i britská BBC

Boj s větrnými mlýny? Vlastní tým proti falešným zprávám zřizuje i britská BBC

Falešné zprávy se na internetu vyskytovaly vždy, v poslední době se z nich ale stal doslova fenomén. Speciální skupina BBC má odhalovat právě zavádějící a smyšlené informace šířené především po síti. Obdobný tým před časem sestavilo i české ministerstvo vnitra, což vyvolalo kritiku mimo jiné od prezidenta Miloše Zemana.

BBC se chce pustit do boje s nepravdou a lží. Šéf zpravodajství této stanice to podřízeným oznámil včera. „BBC nemůže editovat internet, nebude ale ani stát stranou,“ řekl James Harding.

BBC bude podle něj důsledně ověřovat informace, které se šíří na facebooku, instagramu a v dalších sociálních médiích. Harding dodal, že BBC již spolupracuje zejména se společností Facebook na tom, jak tuto práci dělat co nejefektivněji. Podle něho má být ověřovací program pod názvem Reality Check veřejnou službou s přitažlivým formátem, který zajistí, že fakta budou ještě zajímavější než falešná předloha.

Uvádění na pravou míru se má odehrávat na několika frontách – v on-line internetovém zpravodajství, v televizi a v rádiu. 

Takzvané fake news se dostaly do středu pozornosti při referendu o brexitu, kdy se vyrojily ve velkém množství. Sledované byly i v USA v souvislosti s listopadovými volbami a na některých tamních serverech se čile šíří dál. Evropské tajné služby opakovaně varují, že Rusko se může zaměřit právě na země EU, které brzy čekají volby, a pomocí falešných informací se může pokusit ovlivnit veřejné mínění.

Facebook, který se stal přední platformou pro sdílení smyšleného obsahu, v uplynulých měsících slíbil razantní kroky proti dezinformacím. Nedávný průzkum Českého rozhlasu ukázal, že na tuzemském facebooku jsou tyto zprávy sdílenější než pravdivé texty.

Tým proti dezinformaci sestavilo i české ministerstvo vnitra. Dostalo se mu za to kritiky například od prezidenta Miloše Zemana, podle něhož jde o cenzuru.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek