Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boje v Sýrii sílí. Od pondělí přišlo o život už 70 radikálů

Boje v Sýrii sílí. Od pondělí přišlo o život už 70 radikálů

V bojích dvou extremistických povstaleckých skupin na severozápadě Sýrie přišlo od pondělka o život na 70 radikálů. Podle agentury AP jde o jedny z nejtěžších střetů mezi extremistickými skupinami v občanské válce v Sýrii za několik let. Zintenzivnění bojů vzbuzuje obavy z nárůstu dalšího násilí v předvečer mírových rozhovorů v kazašské metropoli Astaně.

Těžké boje se odehrávají v těchto dnech mezi džihádistickou skupinou Džund al-Aksá, která se hlásí k teroristické organizaci Islámský stát (IS), a koalicí zvanou Výbor za osvobození Levanty, za níž stojí Al-Káida. Jejich bojovníci se střetli v bojích o území na pomezí syrských governorátů Hamá a Idlib.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že při dvoudenních bojích těchto radikálů zahynulo 69 bojovníků, někteří z nich při sebevražedných atentátech. Podle SOHR dobyla koalice, za níž stojí Al-Káida, z rukou Džund al-Aksá v oblasti šest vesnic.

Ve válce v Sýrii, která trvá už skoro šest let, stojí syrská vláda, podporovaná Ruskem, Íránem a libanonským Hizballáhem, proti povstalcům a četným ozbrojeným skupinám. Některé povstalce podporují Spojené státy, na jejichž straně bojují i syrské kurdské milice. Ty ale neuznává Turecko, které se na severu Sýrie snaží jejich vliv omezit.

Od konce prosince platí v Sýrii příměří, na němž se dohodli protivládní povstalci s režimem syrského prezidenta Bašára Asada. Jako garanti na něj dohlížejí Rusko a Turecko. Na IS a další extremistické skupiny se ale příměří nevztahuje.

Už ve středu má v Astaně začít druhé kolo mírových rozhovorů, které mají příměří v Sýrii posílit. K ukončení války v Sýrii mají přispět i rozhovory organizované OSN, které mají po několika odkladech začít příští týden v Ženevě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek