Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Bojím se německého Trumpa.“ Berlíňané uprostřed politické krize obhajují Merkelovou

„Bojím se německého Trumpa.“ Berlíňané uprostřed politické krize obhajují Merkelovou

Kolaps jednání o německé vládní koalici přinesl spekulace o předčasných volbách nebo konci Angely Merkelové jako německé kancléřky. V Berlíně si ale takový scénář nepřejí. Merkelovou vidí jako záruku slušnosti a obávají se posílení extremistů.

„Nevolila bych jinak než v září. Zvážila jsem možnosti a udělala bych to samé rozhodnutí, pokud by byly nové volby. Myslím, že Angela Merkelová se znovu objeví na vrcholu, možná ještě silnější,“ cituje britský deník Guardian 51letou Berlíňanku Petru Leitholdtovou.

Její 80letá matka Irmgard si stěžuje, že za vlády Merkelové vzrostla nerovnost mezi chudými a bohatými a na vzestupu je i dětská chudoba. Neviní přímo kancléřku, ale nemyslí si, že má k tomu moc co říct. Špatná je podle ní demokracie.

Podle Petry Leitholdtové je Merkelová spíše lídrem pro Evropu, ale ne pro Německo. „To by se možná změnilo,“ praví.

Achim, jemuž je 57 a nepřál si uveřejnit své pravé jméno, se domnívá, že Němcům nelze věřit. „Jsou to nejinteligentnější ovce na světě. Neustále se obávám, co by Německo mohlo rozpoutat, obzvlášť když Británie opouští EU, což mu dá více síly v Evropě,“ komentuje.

Zároveň ale Achim dodává, že se bojí toho, co se může stát, pokud Merkelová krizi neustojí. Přes všechny chyby, které podle něj udělala, působí klidně uprostřed rozbouřeného světa. „Doufám, že bude znovuzvolena.“

Ne všichni ale na současné Německo hledí skepticky. Například 37letý Hassan, jenž nedáno přijel z Turecka a má německou manželku, tvrdí, že německý systém signalizuje, že politika má kontrolu. Také on se ale obává, co by mohlo přijít po pádu současné kancléřky.

„Cítím se bezpečně, ale představte si, kdyby se Alternativa pro Německo dostala k moci na pozadí té politické špíny, kterou tady teď máme,“ vyjadřuje své myšlenky Hassan, který připustil, že pak by on a jeho rodina zřejmě v zemi žít nemohli.

„Svět potřebuje změnit myšlení. Ale pod Merkelovou je země alespoň slušná. Bojím se, kdo by mohl Německu vládnout, pokud ona nebude dále u moci. Viděli jsme, co se stalo v Německu. Jak jazyk a chování tvaruje Donald Trump. Bojím se německého Donalda Trumpa. Nebo něčeho horšího,“ přitakává 47letá Samiha Bagdadiová.