Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bojová vřava v Mosulu žene do pustiny stále víc lidí. Islamisté se mísí mezi ně

Bojová vřava v Mosulu žene do pustiny stále víc lidí. Islamisté se mísí mezi ně

Z druhého největšího iráckého města prchají před boji desítky tisíc civilistů. Je jich víc než v předchozí fázi operace. Oznámila to OSN. Podle ní od 19. února odešlo do nejistoty přes 28 tisíc občanů západní části města.

Opustit město nemusí být tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Východní část sice kontroluje armáda, všechny mosty přes řeku Tigris jsou ale zničené a ze západních čtvrtí je možné odejít jen na jih. Od minulé soboty je denně na útěku na 4 000 lidí.

Islamisté se lidem snaží aktivně bránit v odchodu nebo na ně rovnou střílí, děti nevyjímaje. Podle jednoho z iráckých velitelů, na něhož se odvolává agentura Reuters, se bojovníci IS vmísili mezi prchající rodiny, aby se dostali k vojákům co nejblíže.

Dnes časně ráno se džihádisté pokusili o útok proti postupujícím iráckým jednotkám, které ho ale odrazily. Bojovníci IS se zaměřili na elitní jednotku irácké armády CTS, která postupuje v čele osvobozovacích vojsk.

Irácká armáda se domnívá, že mezi obránci Mosulu je mnoho bojovníků ze zahraničí. V západní části města je kolem 750 000 civilistů. Celkem už z celého města uteklo asi 176 000 lidí.

Mnozí z uprchlíků, kteří dorazí k vojákům, jsou vyhladovělí. Většinou jdou pěšky, někteří jsou zraněni a ostatní je nesou nebo vezou na vozících. Zraněné, kteří dorazí k polní klinice, ošetřují armádní lékaři. Vojáci mezi uprchlíky oddělují muže a prověřují, zda nepatří k radikálům. Ženám a dětem se rozdělují potraviny.

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek