Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bojovali za přežití Asada, dostanou medaili za 60 korun. Rusko zázračně znásobilo počet „hrdinů“ v Sýrii

Bojovali za přežití Asada, dostanou medaili za 60 korun. Rusko zázračně znásobilo počet „hrdinů“ v Sýrii

Ruské ministerstvo obrany nechtěně naznačilo, kolik vojáků nasadila Moskva v Sýrii. Resort totiž vypsal veřejnou soutěž na dodávku 20 000 medailí pro „účastníky vojenské operace v Sýrii“. Je to skoro dvakrát tolik ocenění než před rokem. Upozornila na to ruská média s odvoláním na web státních zakázek.

Ministerstvo po tom, co se o téma začala média zajímat, přispěchalo s vysvětlením: Do zakázky se prý vloudila chyba (respektive nula navíc) a medailí má být jen 2 000.

Za medaile ale bylo ministerstvo podle zveřejněné dokumentace ochotno zaplatit 4,45 milionu rublů (skoro dva miliony korun), tedy 222 rublů (asi 57 Kč) za medaili, což odpovídalo jiným resortním vyznamenáním a zhruba počtu 20 000 kusů.

Početnost ruských sil v Sýrii se oficiálně tají. Loni v červnu ale tehdejší náměstek ministra obrany Anatolij Antonov uvedl v parlamentu, že za veterány syrského tažení lze pokládat přibližně 25 000 Rusů. A loni v září, při ruských parlamentních volbách, odhlasovalo v Damašku 4 571 Rusů.

Medaili za syrské tažení zřídil svým rozkazem ministr obrany Sergej Šojgu v listopadu 2015, tedy dva měsíce potom, co se Rusko zapojilo do bojů v Sýrii. O pár měsíců později se medaile nabízely na internetu i za 400 rublů (asi 180 Kč).

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek