Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Bože, zachraň Avdijivku!“ Jak vypadá město, které je symbolem nových bojů na Ukrajině?

„Bože, zachraň Avdijivku!“ Jak vypadá město, které je symbolem nových bojů na Ukrajině?

Není o nich slyšet, ale stále tam jsou. Boje, které opět propukly na východě Ukrajiny, jako by svět radši neviděl, stejně jako lidi, kteří zůstali v bojové zóně. Malá část z nich se dočkala evakuace, většina jich zůstává v Avdijivce. Bez dodávek vody a elektřiny, v mrazech, které dosahují v noci -20 °C, zato s neustálým strachem o život.

Ranní nákup byl pro čtyřiadvacetiletou Nadju Volkovovou a její matku Katju typickou součástí dne. Poslední vlna bojů v Avdijivce to změnila. Katju při cestě zasáhl šrapnel a svým zraněním na místě podlehla. Nadja nemohla své matce a několikanásobné babičce nijak pomoci. Vedle těla zakrytého šálem s typickými ukrajinskými vzory, ve sněhu, který se zbarvil doruda, tak jen stála a čekala, až jí úřady pomohou matku převézt.

Ve městě zůstává řada starých lidí, někteří ztrácejí i tu trochu naděje, která jim zbývala. Šestasedmdesátiletá Valentina našla před dvěma lety v Avdijivce útočiště poté, co její rodné město Opytnoje v doněcké oblasti zachvátily boje. Raketa, která dopadla pět metrů od jejího současného domu, jej vážně poničila. Znovu tak začíná přemýšlet o stěhování.

Situaci lidí, kteří zůstali v Avdijivce, komplikuje výpadek dodávek vody a také elektřiny. Poškozené vedení limituje provoz tamní koksovny, která dodávala teplo celému městu. Ředitel podniku Musa Magomedov říká, že čtyři tisíce jeho zaměstnanců pracují přes čas, aby zajistili městu teplo. Bez elektřiny ale může koksovna fungovat jen asi na pětinu běžného výkonu.

Venku přitom panují mrazy, v noci teploty dosahují -20 °C. Z tisíců obyvatel Avdijivky se jich podařilo evakuovat pouze několik set. Těší je snad jen pomyšlení, že boje zatím nedosáhly takové intenzity, jako před dvěma lety o kus dál. „Není to Debalceve. Alespoň zatím ne,“ řekl reportérům rádia Svobodná Evropa Petro.

Mezi lidmi panuje beznaděj a někteří z nich dávno nemají ve vleklém konfliktu stranu, na kterou by se přiklonili. „Ukrajinští hrdinové? Co je tohle za hrdinský čin! Obě strany jsou plné zločinců,“ myslí si Viktor, který nepreferuje ani jednu z nich, a ukazuje přitom na dům svého souseda, ze kterého po zásahu raketou zbyly jen sutiny.