Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bravo, Duterte! Světový byznys si nemůže vynachválit brutálního filipínského vládce

Bravo, Duterte! Světový byznys si nemůže vynachválit brutálního filipínského vládce

Válka, kterou filipínský prezident Rodrigo Duterte vyhlásil drogovému podsvětí, už má přes 7000 obětí. Lidskoprávní organizace Duterteho ostře kritizují, světový byznys má pro drsného politika naopak jen samou chválu. Filipínská ekonomika totiž roste jako o závod.

O víkendu nadnárodní společnost Fitch zvýšila rating Filipín na BBB. Podle agentury Bloomberg tento krok představuje ocenění ekonomické reformy, kterou prezident Rodrigo Duterte na Filipínách zahájil.

Reforma obsahuje především plán daňové reformy, která by měla vyjít vstříc podnikatelskému sektoru. Současně Duterte chce na Filipínách vytvořit příznivější podmínky pro zahraniční investice. Filipínský HDP navíc meziročně vzrostl o 6,7 procenta. To souostroví řadí mezi nejrychleji rostoucí asijské ekonomiky.

Odvrácenou stranou těchto úspěchů zůstávají brutální manýry, ke kterým se Duterte uchyluje v domácí politice. Terčem kritiky je jeho válka proti drogovému podsvětí. Tu filipínský prezident krátce po své inauguraci v létě loňského roku nařídil vést s veškerou tvrdostí.

Podle toho to na Filipínách také vypadá. Jen od července 2016 do roku 2017 zemřelo rukou policejních sil podle údajů, které získala agentura Bloomberg, 3451 lidí. Přitom ne vždy šlo o lidi z drogového podsvětí, řada obětí s narkotiky nemá nic společného.

Ve stejném období dalších skoro 1800 lidí zabily drogové gangy. Celkem se počet obětí Duterteho protidrogového tažení odhaduje na sedm tisíc. To je víc, než kolik si vyžádala třeba podobná operace, kterou vedla v Thajsku administrativa Thaksina Shinawatry. V Thajsku bylo obětí asi dva a půl tisíce a země se dostala na černou listinu kvůli porušování lidských práv.

Na stomilionových Filipínách podle tamního odhadu žijí čtyři miliony drogově závislých. Nejrozšířenější drogou je krystalický metamfetamin, pašovaný nejčastěji z Číny.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek