Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brazílie vře kvůli korupční kauze. Prezidenta to může stát křeslo

Brazílie vře kvůli korupční kauze. Prezidenta to může stát křeslo

V řadě brazilských měst vyšli lidé v noci na dnešek do ulic, aby požadovali sesazení prezidenta Michela Temera. Reagovali tak na zprávu listu O Globo, podle níž se Temer údajně snažil uplatit svědka v obřím korupčním skandálu kolem státní firmy Petrobras. Prezident obvinění odmítá. Generální prokuratura existenci nahrávky na dotaz španělského listu El País nepotvrdila, ani nevyvrátila.

Brazilský deník O Globo ve středu napsal, že existuje nahrávka z březnové schůzky Temera s podnikatelem Joesleyem Batistou. Tento šéf z masokombinátu JBS, vyšetřovaného kvůli korupci v kauze zkaženého masa, podle listu při setkání Temera informoval, že zaplatí dva miliony realů (více než 14 milionů korun) bývalému šéfovi dolní komory parlamentu Eduardu Cunhovi za mlčení v korupční kauze. Temer měl podle listu O Globo úplatek na schůzce odsouhlasit.

Prezidentský palác dnes přiznal, že Temer se 7. března s Batistou sešel, odmítl však, že by se prezident snažil Cunhu umlčet. „Prezident Michel Temer nikdy ani neodsouhlasil žádný krok, jehož cílem by bylo, aby Cunha nespolupracoval s justicí,“ uvádí se v prohlášení prezidentského paláce.

Eduardo Cunha, jenž býval vlivným mužem Temerovy politické strany, byl zatčen loni v říjnu a letos odsouzen k 15 letům a čtyřem měsícům vězení za korupci. Koncem roku 2015 jako předseda dolní komory parlamentu Cunha inicioval proces, který loni vedl k sesazení prezidenty Dilmy Rousseffové kvůli neústavním manipulacím s výsledky státního rozpočtu. Díky tomu se do nejvyššího úřadu v zemi dostal Temer z pozice viceprezidenta.

Ačkoli autenticitu ani existenci nahrávky se zatím nepodařilo ověřit, má zpráva listu O Globo už své důsledky. Tisíce lidí vyšly v noci na dnešek do ulic, aby požadovali Temerovo sesazení. Demonstrace se konaly v Sao Paulu, v metropoli Brasílii, v Riu de Janeiro, Salvadoru či Recife.

Skandál kolem prezidenta se odrazil dnes i v obchodování na brazilské burze.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek