Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brazílií otřásá skandál s miliardovými úplatky. Soud dal zelenou vyšetřování politických špiček

Brazílií otřásá skandál s miliardovými úplatky. Soud dal zelenou vyšetřování politických špiček

Ministři, zákonodárci, starostové i bývalí prezidenti budou vyšetřováni v ohromném korupčním skandálu, který již třetím rokem hýbe největším jihoamerickým státem. Nejvyšší soud totiž vyhověl žádosti generálního prokurátora, který o stíhání více než stovky politických špiček minulý měsíc požádal.

Mezi vyšetřovanými politiky je devět ministrů současné vlády, čtyři bývalí prezidenti a nespočet zákonodárců. Všichni jsou podezřelí z masivního braní úplatků výměnou za přidělování předražených zakázek státní firmy Petrobras.

Vyšetřování je postavené na přiznání desítek manažerů stavební společnosti Odebrecht, kteří usvědčují politiky z braní úplatků výměnou za výhodné kontrakty a příznivou legislativu. Podle výkonného ředitele firmy Marcela Odebrechta bylo úplatků tolik, že firma musela pro tuto činnost zřídit nové oddělení.

Podle střízlivých odhadů úplatky dosáhly jedné miliardy dolarů (přibližně 25 miliard korun).

Vyšetřování kauzy příhodně nazvané „automyčka“ jistě ovlivní činnost nepopulárního kabinetu prezidenta Michela Temera, který se nyní snaží zavádět v rámci boje s ekonomickou recesí úsporná opatření.

V kauze už bylo kvůli korupci a manipulování zakázek odsouzeno přes 100 lidí a další stovky jich jsou vyšetřovány, včetně desítek politiků z různých politických stran.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek