Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brazilský exprezident má jít na 9,5 roku do vězení. Přesto chce znovu kandidovat

Brazilský exprezident má jít na 9,5 roku do vězení. Přesto chce znovu kandidovat

Bývalý brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva nepravomocně odsouzený za korupci a praní špinavých peněz dnes prohlásil, že hodlá příští rok opět kandidovat v prezidentských volbách. Levicový politik favorizovaný průzkumy se proti trestu 9,5 roku vězení odvolá a rozsudek tak nebude pravomocný až do rozhodnutí odvolacího soudu, což mu kandidaturu umožňuje. Korupční proces byl podle něho politicky motivovaný.

„Ještě mě nevyřadili ze hry," řekl dnes podle agentury Reuters Lula da Silva stoupencům v sídle Strany pracujících v nejlidnatějším brazilském městě Sao Paulo. Narážel tím na údajnou zmanipulovanost procesu, který měl podle něho za cíl znemožnit mu kandidaturu.

Podobná slova používala i jeho loni sesazená nástupkyně v úřadě Dilma Rousseffová, která byla da Silvovou chráněnkyní. O politické motivaci obvinění hovoří i současný pravicový prezident Michel Temer, jemuž rovněž hrozí odvolání za údajnou účast na korupční aféře devastující politickou scénu v zemi.

Jednasedmdesátiletý Lula da Silva stál v čele Brazílie od ledna 2003 do ledna 2011 a stále patří k nejpopulárnějším politikům v zemi. Prvoinstančním soudem byl tento týden odsouzen v souvislosti s největší korupční kauzou v historii země. Týká se rozsáhlého úplatkářského systému kolem státní firmy Petrobras.

Podle obžaloby exprezident dostával úplatky od stavební firmy OAS, mimo jiné luxusní byt ve městě Guarujá. Politik všechna obvinění vytrvale odmítá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek