Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brazilský prezident udělal bezprecedentní krok. Do Rio de Janeira posílá armádu, aby vymýtila zločin

Brazilský prezident udělal bezprecedentní krok. Do Rio de Janeira posílá armádu, aby vymýtila zločin

Bezpečnost v brazilském státě Rio de Janeiro by měla dostat pod své velení federální armáda. Rozhodl o tom v noci na dnešek brazilský prezident Michel Temer na jednání s několika ministry své vlády a s guvernérem státu Rio de Janeiro Luizem Fernandem Pezaem. Právě ten žádal o pomoc se zvládáním kriminality v tomto třetím nejlidnatějším brazilském státě. Podle Temera je nyní Rio takřka pod kontrolou organizovaného zločinu. Prezidentský dekret o nasazení armády musí ještě schválit parlament, který by o něm měl podle brazilského deníku O Globo hlasovat příští týden.

Dekret, jenž má být podle brazilského tisku zveřejněn dnes, předpokládá, že by velení nad policií ve státě Rio de Janeiro převzal generál Walter Braga Netto. Ten stojí v čele východního velitelství federální armády a už v roce 2016 měl na starost bezpečnost olympijský her v Riu de Janeiro.

Podle argentinského deníku La Nación jde o bezprecedentní krok. Brazilská federální armáda v minulosti zasahovala v různých státech této jihoamerické země, včetně Ria de Janeiro, ale vždy šlo o speciální operace na pomoc místním úřadům k zajištění pořádku. Nyní poprvé má převzít federální armáda velení plošně v celém státě, píše La Nación. Podle něj by tento krok měl trvat asi do konce letošního roku, i když podrobnosti dekretu nejsou ještě veřejně známy.

„Přijal jsem tato extrémní opatření, protože okolnosti si to žádají. Vláda učiní důrazné kroky pro vymýcení organizovaného zločinu,“ prohlásil Temer při oficiálním podpisu dekretu. Prezident také řekl, že organizovaný zločin nad státem na jihovýchodě země „skoro převzal kontrolu“. Podle agentury AP se očekává, že nařízení hlavy státu parlament schválí.

„Doufám, že intervence přinese ve velmi krátkém čase výsledky, protože víme, že toto je ta nejzazší možnost,“ řekl dnes ráno předseda brazilské poslanecké sněmovny Rodrigo Maia. Kontrola bezpečnosti je podle něj nedostatečná na ulicích i ve věznicích, ohrožuje ji organizovaný zločin a obchod s drogami.

Podle Institutu pro bezpečnost státu Rio de Janeiro kriminalita v loňském roce v tomto brazilském státě nebývale vzrostla. Počet vražd se zvýšil na 6371, což je proti předchozímu roku nárůst o 7,5 procenta a nejvíce od roku 2009.

Vyšší kriminalita byla i během tradičního karnevalu v metropoli Rio, který skončil ve středu. O život během pětidenní akce přišli mimo jiné tři policisté, hlášeny byly četné krádeže i napadení turistů a přepadení supermarketu. A to i přesto, že na bezpečnost během karnevalu dohlíželo na 17 000 policistů, což bylo asi o 40 procent více než loni.

Po oznámení mimořádných bezpečnostních opatření vznikly pochybnosti, zda bude moci brazilský kongres dál vyjednávat a eventuálně hlasovat o připravované důchodové reformě. Brazilské právo totiž neumožňuje v době intervence federální armády v některém ze států činit změny v ústavě, což zmíněná reforma vyžaduje. Prezident ale uvedl, že až kongres termín příslušného hlasování stanoví, vláda intervenci pozastaví, aby se hlasování mohlo uskutečnit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek