Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brigáda Islámského státu hrozí Evropě. Interpol má seznam 173 možných sebevražedných atentátníků

Brigáda Islámského státu hrozí Evropě. Interpol má seznam 173 možných sebevražedných atentátníků

Interpol sestavil seznam 173 bojovníků Islámského státu, kteří podle agentury mohou mít speciální trénink na sebevražedné útoky  a můžou se napříč Evropou mstít za porážky organizace na Blízkém východě. Informaci přinesl britský deník Guardian. 

Největší policejní organizace list sestavila na základě informací amerických tajných služeb, které je získaly během operací v Sýrii a Iráku.  Evropské úřady se obávají, že poté, co chalifát padne, bude se chtít Islámský stát pomstít prostřednictvím sebevražedných útoků v Evropě, pravděpodobně formou takzvaných osamělých vlků.

Zatím neexistují žádné důkazy o tom, že lidé ze seznamu už překročili evropské hranice, Interpol ale požádal unijní státy, aby o jednotlivých jménech poskytly veškeré informace, které mají k dispozici. 

720p 480p 360p 240p
Kam se rozutečou bojovníci Islámského státu?

Skupinu bojovníků Interpol definoval jako lidi, kteří jsou pravděpodobně schopní vyrobit a nastražit výbušniny. „Tito lidé byli identifikováni na základě materiálů nalezených ve skrýších Islámského státu," píše se podle Guardianu v dokumentu Interpolu.

V databázi podezřelých jsou uvedená jejich jména, data, kdy se přidali k Islámskému státu, jejich poslední adresy včetně mešity, kterou navštěvovali, jméno  jejich matky a fotografie. Každému domnívanému bojovníkovi pak agentura přiřadila identifikační číslo, aby se informace z jednotlivých států Evropské unie daly jednoduše integrovat.

V roce 2015 bylo podle OSN v Iráku a Sýrii 20 000 zahraničních bojovníků, 4 000 z nich pak pocházeli z Evropy. Dosud ale neexistoval konkrétní seznam lidí, včetně těch narozených na Blízkém východě, u kterých by bylo vysoké podezření, že mají trénink na výrobu výbušnin. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek