Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Británie bude počítat Čechy, kteří chtějí zůstat i po brexitu. Bojí se chaosu

Británie bude počítat Čechy, kteří chtějí zůstat i po brexitu. Bojí se chaosu

Britská vláda bude mapovat počet cizinců z ostatních států EU včetně Čechů, kteří žijí na území Spojeného království a plánují tam zůstat i poté, co proběhne brexit. Podle informací Guardianu už v pondělí oznámí rozsáhlý plán, jehož prvním krokem bude předběžná registrace přibližně tří milionů cizinců. Vláda premiérky Theresy Mayové tím hodlá předejít opakování chaosu, který nastal v den oznámení odchodu země z EU. Cizinci tehdy v panice zahltili úřady žádostmi o trvalý pobyt.

Britská vláda označuje svůj úmysl za „štědrý“. Jak ale podotýká The Guardian, tři miliony cizinců z jiných států EU, kteří k dnešnímu dni žijí na území Spojeného království, podobné nadšení pravděpodobně sdílet nebudou. Už v pondělí by kabinet premiérky Theresy Mayové měl zveřejnit podrobnosti nového plánu, jak přistupovat k cizincům z EU i poté, co proběhne tzv. brexit.

Prvním krokem, se kterým vláda počítá, je zmapování jejich zájmu. Tedy, zda chtějí ve Spojeném království žít a pracovat i po roce 2019, kdy by měl formálně nastat brexit. Předběžná registrace má zabránit zmatkům, které se objevily v momentě, kdy byly vyhlášeny výsledky referenda o setrvání země v EU. I přesto, že občani států EU žijící v Británii nemusí oficiálně žádat o trvalý pobyt, mnoho z nich to v záchvatu paniky udělalo a zavalilo tím úřady.

Spoluzakladatel aktivistické skupiny the3million, která veřejně hájí zájmy cizinců z EU ve Spojeném království, Nicolas Hatton je ale k podobným krokům skeptický. „Pokud nebude registrační proces přímo spojen s trvalým pobytem, nikdo se registrovat nebude. Lidé budou nedůvěřiví a budou se bát, že to bude použito proti nim,“ uvedl. „Nebudou se registrovat, protože jim to přijde zbytečné.“

Podobně smýšlí i Nizozemka Monique Hawkins, jejíž žádost o trvalý pobyt v minulosti úřady zamítly. „Lidé nevěří britské vládě. Nálada se mezi občany EU změnila. Je to vidět na fórech, jako je třeba Facebook. Dříve se tu diskuse nesly v duchu ´doufám, že mne tu nechají zůstat´, ale teď je to ´uvěřím tomu, až to uvidím,“ citovala ji britská média.

Nejasná budoucnost znervóznila také řadu Čechů, kteří žijí ve Velké Británii. „Nebojíme se ani tolik o práci, jako spíše o naše životní investice, například pojištění, které si tu platíme,“ svěřila se nedávno se svými obavami redakci INFO.CZ Češka Barbora Sládková, která na britských ostrovech žije už dvanáct let, z toho poslední čtyři a půl roku nepřetržitě.

Oficiální jednání mezi zástupci britské vlády a EU začala tento týden v pondělí. Postavení cizinců včetně Čechů po brexitu patří k tématům, o nichž se bude hodně mluvit. Jak už dříve řekli redakci INFO.CZ lidé z českého ministerstva práce a sociálních věcí, největší bitvy se povedou o výplatu dávek sociálního zabezpečení, na které mají občané EU pracující ve Spojeném království nárok. K nim se řadí třeba nemocenské dávky, starobní důchody, dávky v nezaměstnanosti nebo rodinné dávky.

Pravidla EU, která sahají až do 70. let minulého století, totiž umožňují, aby si každý členský stát ponechal svůj vlastní systém sociálního zabezpečení, zároveň ho ale koordinoval s ostatními zeměmi v EU. Jelikož v EU platí volný pohyb, země musí k pracovníkům z jiných členských států přistupovat jako ke svým vlastním občanům. Velká Británie však tento princip zpochybňuje, protože má pocit, že je její sociální systém pracovníky z jiných zemí EU příliš zatížen a ona víc tratí, než získává.

Čeští vyjednavači nesouhlasí a doufají, že se jim (společně s dalšími státy EU) podaří dojednat s Brity dohodu, která bude prospěšná pro obě strany.