Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Británie po útoku: Tisíce vojáků v ulicích a strach z dalšího úderu teroristů

Británie po útoku: Tisíce vojáků v ulicích a strach z dalšího úderu teroristů

Až 5000 vojáků bude rozmístěno v ulicích britských měst v reakci na pondělní útok, při němž sebevražedný atentátník v Manchesteru zabil 22 lidí a 59 zranil. Oznámila to v úterý britská premiérka Theresa Mayová, podle níž existují obavy, že útočník měl další komplice. Británie také z tohoto důvodu zvýšila stupeň ohrožení terorismem v zemi na kritický, tedy nejvyšší možný.

Vyšetřovatelé uvedli, že útok pravděpodobně spáchal 22letý Brit narozený libyjským rodičům Salman Abedi. Policie se obává, že Abedi mohl být součástí širší sítě teroristů inspirovaných radikálním hnutím Islámský stát (IS). Podle policie může být mezi unikajícími teroristy i výrobce bomby, jíž sebevrah zaútočil na koncertě americké zpěvačky Ariany Grandeové.

Podle expertů bylo výbušné zařízení odpálené na koncertě tak důmyslné, že buď musel Abedi absolvovat speciální výcvik v zahraničí, nebo použil bombu sestrojenou technikem, jenž zatím nebyl dopaden.

V ulicích Manchesteru již byli rozmístěni příslušníci speciálních sil, kteří jsou připraveni se v případě potřeby zapojit do pronásledování Abediho kompliců.

"Existuje možnost, kterou nelze ignorovat, že je s tímto útokem spojená širší skupina osob," prohlásila v úterý večer Mayová. Bezpečnost bude posílena mimo jiné na velkých veřejných akcích a místech, jež bývají terči teroristů, jako jsou železniční nádraží či letiště, dodala.

Vojáci mají nahradit policisty například při ochraně sportovních akcí či koncertů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek