Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Británie prověřuje bezpečnost výškových domů. Zatím neprošel ani jediný

Británie prověřuje bezpečnost výškových domů. Zatím neprošel ani jediný

Požárními testy v Anglii neprošlo už 120 výškových domů. Oznámila to dnes britská premiérka Theresa Mayová. Prověřování bezpečnosti těchto budov podle ní ukazuje, že jde o rozsáhlý problém, který je výsledkem situace, kdy se desítky let budovy obkládaly materiály, jež nejsou v souladu s předpisy.

Mayová poslancům Dolní sněmovny řekla, že testy neprošlo 100 procent budov, které byly dosud z hlediska požární bezpečnosti prověřeny v rámci rozsáhlé kontroly nařízené po tragickém požáru věžového bytového domu Grenfell Tower. Při tragédii ze 14. června zahynulo nejméně 79 lidí.

Mayová se dostala do ostrého sporu s šéfem opozičních labouristů Jeremym Corbynem, který prohlásil, že požár by měl být pro vládu "budíčkem".

„Jak vidíme na počtu budov, jejichž obložení neuspělo v testech hořlavosti, jde o mnohem širší problém," namítla Mayová. „Jde o problém, který trval mnoho let, desetiletí, pokud jde o opláštění, které bylo instalováno na budovy. Jsou zde skutečné otázky, například jak se to stalo, proč se to stalo a jak můžeme zajistit, aby se to nestalo v budoucnu," řekla ministerská předsedkyně.

Mayová rovněž slíbila, že brzy jmenuje soudce, který povede už dříve ohlášené veřejné vyšetřování tohoto neštěstí.

Pro přeživší oběti tragédie úřady našly 282 objektů pro dočasné ubytování. Úřady už prověřily potřeby 132 rodin a 65 z nich už bylo nabídnuto dočasné ubytování.

Vláda zatím postiženým rodinám poskytla dohromady 1,25 milionu liber (37,2 milionu Kč), s nimiž mohou naložit podle vlastního uvážení. Další milion uvolní pro místní charitativní organizace či nadace, informovala Mayová.

Corbyn dnes namítal, že cílů zajištění náhradního ubytování pro oběti požáru zjevně nebylo dosaženo.