Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Británii hrozí po odchodu z EU problémy. Nezvládne omezit příliv cizinců, tvrdí think tank

Británii hrozí po odchodu z EU problémy. Nezvládne omezit příliv cizinců, tvrdí think tank

Velká Británie bude mít po tzv. brexitu potíže se změnou imigračního systému. Tvrdí to studie think tanku Institute for Government. Podle něj tak zřejmě v prvních letech po odchodu z Evropské unie nedojde k omezení migrace.

Byl to jeden z hlavních důvodů, které voliči zmiňovali v odpovědích na dotaz, proč v loňském referendu hlasovali pro brexit. Regulovat příliv migrantů, kteří do země přijíždí pracovat. Jenže, jak se nyní ukazuje, nebude to tak snadné.

Podle zprávy Institute for Government, nezávislého think tanku soustředícího se na efektivitu vládnutí, není Británie připravená na změnu dosavadního imigračního systému. Zřejmě se tak nepovede ho spustit hned v dubnu 2019, kdy má země z unie definitivně odejít.

Pokud se dohoda o pohybu pracovních sil mezi Británií a EU odsune až na konec vyjednávání o podmínkách brexitu, bude Spojené království na nový imigrační systém čekat ještě několik let po odchodu ze společenství. V takovém případě země zřejmě nezvládne migraci omezit.

„Exitující systém pro to není vhodný,“ poukazuje think tank. Dodává, že státní zaměstnanci se budou muset připravit na nával žádostí o trvalý pobyt. Pokud by po odchodu z EU nastal chaos, mohly by na to doplatit některé státní instituce. Například zdravotní systém NHS zaměstnává 55 tisíc občanů ze zemí EU.

Zpráva však zároveň tvrdí, že je šance vytvořit lepší imigrační systém než je ten současný. „Brexit je možnost navrhnout systém tak, aby byl efektivnější a méně zatěžoval zaměstnavatele,“ praví autor studie Joe Owen.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek