Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britové chtějí výjimku. Mayová vysílá za Trumpem kvůli imigračnímu výnosu své ministry

Britové chtějí výjimku. Mayová vysílá za Trumpem kvůli imigračnímu výnosu své ministry

Britská premiérka Theresa Mayová pověřila své ministry zahraničí a vnitra, aby začali jednat se svými americkými protějšky o dopadech pátečního imigračního výnosu nového prezidenta USA Donalda Trumpa. Ministři Boris Johnson a Amber Ruddová se mají u amerických federálních ministerstev zahraničí a vnitřní bezpečnosti zasadit o ochranu práv britských státních příslušníků, uvedla BBC.

Podle zdroje BBC již oba ministři mluvili se svými kontakty v USA o možných výjimkách pro Británii. Johnson se podle něj spojil s hlavním Trumpovým politickým poradcem Stevem Bannonem a dalším předním poradcem Jaredem Kushnerem.

Mayová, která jako první zahraniční státník jednala s Trumpem v Bílém domě po jeho nástupu do funkce, původně k Trumpovu příkazu řekla, že jde o věc USA. Pod tlakem rozčilených domácích reakcí však její úřad uvedl, že s tímto přístupem nesouhlasí. "Tento nový exekutivní příkaz nyní zkoumáme, abychom zjistili, co znamená a jaké bude mít právní důsledky, zvláště pro občany Spojeného království," řekl mluvčí premiérky.

Trump před třemi dny na 120 dní pozastavil program Spojených států pro přijímání uprchlíků a až do odvolání pak zakázal vstup do USA migrantům ze Sýrie. Trumpův příkaz dále na 90 dnů zakazuje vstup do USA všem lidem ze zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu. Omezení se má uvolnit až po zpřísnění prověrek a přezkoumání mechanismu přijímání migrantů.

Britský list The Daily Telegraph v této souvislosti poznamenal, že dočasný zákaz vstupu na území USA se týká desítek tisíc Britů, kteří mají zároveň občanství některého z dotčených států – tedy Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu.

Ministr Johnson se na Twitteru přidal ke kritikům Trumpova nařízení a označil jej za chybný. "Budeme chránit práva a svobody britských státních příslušníků," uvedl.

O rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa mluvil dnes s ČTK rovněž šéf Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) Martin Rozumek.

"USA vysílají špatný signál ostatním státům. Je to voda na mlýn i našim politikům, kteří tvrdí, že bychom neměli dobrovolně nikoho přijímat. Spojené státy byly dosud příkladem, byly v přijímání uprchlíků historicky nejlepší. Ve fiskálním roce 2016 přijaly 85 000 lidí, tedy téměř osmkrát víc než celá EU dohromady," řekl Rozumek.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) označily americký přesídlovací program pro uprchlíky za jeden z nejdůležitějších na světě. Doufají, že bude pokračovat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek