Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britové napínají ohledně brexitu. „Můžeme začít, stačí aby přijela návštěva,“ vzkazuje Juncker

Britové napínají ohledně brexitu. „Můžeme začít, stačí aby přijela návštěva,“ vzkazuje Juncker

Oslabení konzervativců Theresy Mayové a patová situace po britských předčasných sněmovních volbách znamenají další ránu pro brexit. Není jasné, jakou vládu ostrovní království bude mít a jaký bude její postoj k Evropské unii. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker v Praze uvedl, že Brusel je na jednání připravený a doufá, že se celá záležitost obejde bez dalších zdržení, která posilují nejistotu.

Co se týká komise, my jsme připraveni zahájit jednání zítra ráno v půl desáté,“ řekl Juncker v lehké nadsázce. Dodal, že Brusel čeká, „až přijede návštěva z Londýna“ a že je překvapený.

Juncker doufá, že se začátek klíčových rozhovorů, které mají nastavit budoucí vztahy Unie a Britů, nijak výrazně nezpozdí, i když v dřívějších odpovědích pro novináře byl otevřeně skeptický. Věří, že výsledek voleb na rozhovory nebude mít zásadní dopad.

Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes připustil, že po britských parlamentních volbách není nyní zřejmé, kdy jednání začnou. Podle unijního vyjednavače pro brexit Michela Barniera by měly odstartovat prostě ve chvíli, kdy na ně bude Británie připravená.

Tusk v první reakci na britské hlasování upozornil, že je ale zcela jasný termín konce těchto rozhovorů a na twitteru varoval před tím, aby se v důsledku jejich nezvládnutí obě strany rozešly bez dohody.

Barnier na stejné sociální síti zdůraznil, že časový plán a pozice EU je jasná. "Dejme hlavy dohromady a dosáhněme dohody," napsal. Barnier dosud uváděl, že rozhovory mezi EU a Londýnem začnou v týdnu od 19. června.

Diplomatické zdroje ČTK obeznámené s přípravou rozhovorů uvádějí, že ještě ve čtvrtek, tedy v den britských voleb, počítala EU s tím, že by se příští týden odehrála první "jednání o jednáních". Tedy o praktické stránce nastávajících rozhovorů - kde se bude jednat, s jakou frekvencí, kdo se kdy s kým přesně setká a nad jakou konkrétní agendou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek