Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britové omylem vypálili raketu na USA. Premiérka Mayová o testu věděla

Britové omylem vypálili raketu na USA. Premiérka Mayová o testu věděla

Ještě o víkendu britská premiérka Theresa Mayová odmítala říct, zda věděla o neúspěšném testu rakety, který se uskutečnil jen pár týdnů před klíčovým hlasováním parlamentu o obnovení flotily jaderných ponorek. Podle zdrojů z námořnictva se střela měla odklonit z původní dráhy letu směrem k USA. Mluvčí Mayové dnes potvrdila, že premiérka o testu věděla, dostala však prý informaci, že operace proběhla úspěšně.     

Britský list Sunday Times v neděli s odvoláním na nejmenovaného vysoce postaveného představitele královského námořnictva napsal, že červnová zkouška rakety Trident II D5 bez jaderné hlavice odhalila „vážnou vadu“. Raketa se měla po odpálení u amerického pobřeží odklonit z naprogramované dráhy a zamířit na Spojené státy.

V nejvyšším vedení prý toto selhání vyvolalo velkou paniku. Na veřejnost informace nepronikla. Britská vláda proto čelí podezření, že neúspěšný test ututlala kvůli hlasování, které se v tamním parlamentu odehrálo o několik týdnů později. Britští poslanci tehdy na naléhání britské premiérky po pětihodinové rozpravě odhlasovali obnovu zastarávající flotily ponorek s jadernými střelami Trident.

Mayová se o víkendu hned několikrát odpovědi na otázku, zda o incidentu věděla, když přesvědčovala poslance, vyhnula. V pondělí nicméně prostřednictvím své mluvčí vzkázala, že o testu rakety zprávy měla. Odmítla ale potvrdit, že došlo k odklonu z plánované dráhy letu. Místo toho její mluvčí uvedla, že Mayová dostala informaci, že test rakety byl úspěšný, protože ponorka i její posádka byly schopné pokračovat ve službě.

Podobně jako Downing Street mluví v rozporu s kolujícími informacemi i námořnictvo. To zdůraznilo, že se jednalo o úspěšnou operaci.  „Máme naprostou důvěru v náš program jaderného odstrašení,“ ujistilo veřejnost.

Britští poslanci ale nešetří kritikou. Považují za neomluvitelné, že jim Mayová informaci před tak citlivým hlasováním zatajila. „Musí se omluvit,“ zveřejnila na twitteru poslankyně Caroline Lucasová.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek