Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britové řekli, kdo o víkendu vraždil v Londýně. Jeden terorista byl z Pákistánu, další ze severní Afriky

Britové řekli, kdo o víkendu vraždil v Londýně. Jeden terorista byl z Pákistánu, další ze severní Afriky

Britská policie zveřejnila identitu dvou ze tří teroristů, kteří v sobotu zabili v Londýně sedm lidí. Jeden z útočníků se narodil v Pákistánu, ale byl britským občanem, v minulosti byl v hledáčku tajných služeb. Druhý útočník byl marocko-libyjského původu. Policie uvedla, že pracuje na ověření identity třetího atentátníka.

Jako britský občan byl jmenován 27letý Churám Butt, který žil ve východolondýnské čtvrti Barking. V Barkingu žil i druhý útočník Rašíd Redouane, který britským úřadům dříve znám nebyl a který používal i jméno Rašíd Elkhdar. Redouanův věk není přesně znám, neboť udával dvě data narození, vysvětlila agentura AP.

O Butta se v minulosti zajímala policie i tajná služba MI5. "Nebyly ale žádné důkazy, že by plánoval útok," citovala televize Sky News náměstka šéfky londýnské policie Marka Rowleyho.

Podle dřívějších informací médií dokonce jeden z útočníků v minulosti vystupoval v televizním dokumentu „Džihádisté od vedle“ a radikalizoval v parku mládež. Zpravodajské služby tak o něm musely mít téměř perfektní informace, přesto jim proklouzl.

Britská premiérka Theresa Mayová je po sobotním teroristickém útoku pod tlakem opozice i médií za to, že jako dlouholetá ministryně vnitra snížila početní stavy policie. Šéf labouristické opozice Jeremy Corbyn ministerskou předsedkyni vyzval k rezignaci.

V zemi se ve čtvrtek konají parlamentní volby, kde podle Corbyna mají možnost voliči vystavit Mayové vysvědčení. Hlasování v reakci na atentát odloženo nebude, bude se ale konat za přísných bezpečnostních opatření.

Policie mezitím pokračuje ve vyšetřování atentátu, který si v Londýně v noci na neděli vyžádal sedm obětí. Spekuluje se, že jeden z trojice teroristů žil v Irsku. Policie podniká razie a dosud zadržela 12 lidí. Identifikace zraněných a mrtvých ještě neskončila, Češi mezi nimi ale podle informací českého ministerstva zahraničí nejsou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek