Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britové se vysmívají Francii. Vítězství Macrona přirovnávají ke kapitulaci země před Hitlerem

Britové se vysmívají Francii. Vítězství Macrona přirovnávají ke kapitulaci země před Hitlerem

Vítězství Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách přivítala většina evropských politiků. Ve Velké Británii se ale úspěch mladého francouzského politika setkal s nelibostí části společnosti. Macronovo vítězství je přirovnáváno ke kapitulaci Francie v roce 1940 před nacistickým Německem.

„Francie se v roce 1940 položila. Německu tím ušetřila palivo a náboje,“ zveřejnila po oznámení výsledků na své twitterovém účtu britská skupina Leave.eu, která sdružuje zastánce vystoupení Spojeného království z EU.

Status skupina doplnila fotografií z dobového britského tisku, který své čtenáře informuje o tom, že se Francie vzdala nacistům. „Bojujeme sami, říká Británie,“ stojí v titulku z roku 1940.

Porážku francouzské nacionalistické političky Marine Le Penové, která se netajila úmysly odvést Francii z EU, glosovala skupina i ve svém následujícím tweetu. V něm k obrázku slavné pařížské dominanty – Eiffelovy věže – vyjádřila Francii upřímnou soustrast.

Kriticky zhodnotil Macronovo vítězství také přední britský odpůrce EU Nigel Farage. Politik dle serveru Politico.eu vyjádřil přesvědčení, že Le Penová si zvládne vytvořit základnu, která jí pomůže vyhrát následující volby v roce 2022. Emmanula Macrona označil Farage za „loutku“ předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek