Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britové stále neví, jaká látka skolila ruského exagenta. Na izolovaném oddělení nemocnice bojuje o život

Britové stále neví, jaká látka skolila ruského exagenta. Na izolovaném oddělení nemocnice bojuje o život

Britské úřady stále zjišťují obsah látky, po níž bývalý ruský agent Sergej Skripal upadl v neděli na jihu Anglie do bezvědomí. Šestašedesátiletý muž je od té doby hospitalizován na jednotce intenzivní péče. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil podle agentury Reuters událost za tragickou a tlumočil ochotu ruských úřadů v případě potřeby poskytnout pomoc při vyšetřování. Ruská strana ale prý zatím nebyla Británií oslovena.

Podle listu The Daily Telegraph se Skripal nedávno obrátil na britskou policii s obavami o svůj život. Jeho syn údajně zahynul před rokem v Rusku při autonehodě, stejný osud prý potkal jeho ženu před šesti lety.

Skripal upadl do bezvědomí spolu s 33letou ženou, zřejmě jeho příbuznou, na lavičce v parku v jihoanglickém Salisbury. Předtím byli na obědě v italské restauraci Zizzi.

Policie poté provedla preventivní dekontaminaci míst, kde se oba postižení vyskytovali. Restaurace a část nákupního střediska, kterým prošli, byla uzavřena. Izolováno je i nemocniční oddělení, kde nyní leží.

"Je zřejmé, že jde o neobvyklý případ," řekl dnes podle Reuters policejní mluvčí Mark Rowley. Podstatné podle něho je nyní zjistit, o jakou látku jde a jak se k postiženým dostala. Podle vývoje by případ mohl převzít protiteroristický odbor policie.

Bývalého plukovníka ruské vojenské rozvědky Skripala odsoudil ruský soud v roce 2006 ke třinácti letům vězení za špionáž ve prospěch Británie. Údajně za odměnu 78.000 liber poskytoval v 90. letech informace o ruských rozvědčících působících v Evropě. V roce 2010 ho spolu s dalšími třemi osobami Moskva vyměnila za deset svých špionů zadržených v USA.

Nynější incident připomíná případ z roku 2006, kdy v Británii na otravu radioaktivním poloniem 210 zemřel bývalý ruský agent Alexandr Litviněnko, který před smrtí obvinil ze své vraždy ruského prezidenta Vladimira Putina. Litviněnko v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro britskou tajnou službu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek