Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britové zamítli Pákistánce žádost o vízum, protože je svobodná. Báli se, že už neodjede

Britové zamítli Pákistánce žádost o vízum, protože je svobodná. Báli se, že už neodjede

Britští úředníci odmítli udělit vízum pákistánské žadatelce, která se měla ve Spojeném království zúčastnit celosvětové konference zelených politických stran. Své rozhodnutí odůvodnili tím, že u ní jako u svobodné ženy bez závazků existuje riziko, že už se nebude chtít vrátit do své země.

Nejmenovaná žadatelka požádala britské úřady o pětidenní vízum, aby se jako členka pákistánské delegace zelených zúčastnila celosvětové konference zelených politických stran, která od úterý probíhá v Liverpoolu.

K jejímu údivu však na imigračním žádost zamítli, protože ji vyhodnotili jako potencionální migrantku. Úředníkům přišla podezřelá skutečnost, že je svobodná. „Domnívám se, že v Pákistánu nemáte natolik silné vazby, abyste měla motivaci opustit Spojené království,“ píše se dle The Independentu v odůvodnění zamítnutí žádosti o vízum.  

Úředníci svůj argument dále podkládají poukazem na skutečnost, že žena se předtím nikdy nezúčastnila podobné konference ve Spojeném království, ani žádné jiné cizí zemi. Náklady na několikadenní cestu do Velké Británie navíc desetinásobně překračují ženin měsíční příjem.

Čelní představitelka Zelené strany Anglie a Walesu Caroline Lucasová označila jednání britských úředníků za „ostudu“ a vyzvala k přehodnocení rozhodnutí. „Tohle bizarní zamítnutí víza je nejen naprosto nesmyslné, ale také velmi urážlivé,“ uvedla pro the Independent. Ministerstvo vnitra vzkázalo, že „každou žádost posuzuje individuálně v souladu s britskými imigračními zákony“.

Pákistánská politička není jediná, kdo si musí nechat ujít kongres v Liverpoolu. Server Buzzfeed před několika dny informoval o tom, že britské úřady odmítly udělit vízum generálnímu tajemníkovi ugandské strany zelených a předsedovi Východoafrické svazu zelených Thomasi Kentosovi Bakyayitovi, protože dle nich nemá dostatečný příjem.