Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britská policie jde po strůjcích teroru. Zatkla další tři lidi

720p480p360p240p

Britské bezpečnostní složky rozplétají síť, která zřejmě zorganizovala pondělní teroristický útok v Manchesteru. Po koncertu v tamní hale se mezi lidmi odpálil sebevražedný atentátník a 22 nevinných civilistů zabil. Dvě desítky dalších stále bojují v nemocnicích o život. Policie při raziích zatkla tři podezřelé, uvedla to agentura AFP.

Agentura AFP se nezmiňuje, o koho se jedná. Vyšetřovatelé ale obecně předpokládají, že výbušnina byla natolik profesionální, že útok nemohl být dílem tzv. osamělého vlka.

Dosud ale není zřejmé, nakolik byl Salman Abedi, kterého policie označuje za pachatele, součástí širší islamistické skupiny. Úřady ho z minulosti znaly a vychází najevo, že se v posledních týdnech choval „podivně“. Absolvoval i cestu do Libye a Sýrie, kde mohl podstoupit teroristický výcvik.

V zemi bezprostředně hrozí další útok a stupeň ohrožení byl proto zvýšen na maximální možný. Britská policie mimo jiné oznámila, že s okamžitou platností zvyšuje počet policistů v ulicích Londýna. Vojáci budou policistům v hlavním městě pomáhat například s ostrahou Buckinghamského paláce, sídla premiérů v Downing Street, velvyslanectví či sídla parlamentu.

V rozhovoru poskytnutém stanici BBC ministryně vnitra Ruddová uvedla, že se zdá být „pravděpodobné“, že předpokládaný pachatel teroristického útoku Salman Abedi nejednal na vlastní pěst.

Bezpečnostním složkám byl podle ní 22letý Brit s libyjskými kořeny znám již před spácháním činu. Že se k činu přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), která se v posledních letech hlásí ke všem podobným atentátům ve světě, Ruddovou prý vůbec nepřekvapilo.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek