Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britská policie ve střehu. Kvůli brexitu prý opět hrozí Čechům a dalším cizincům xenofobní útoky

Britská policie ve střehu. Kvůli brexitu prý opět hrozí Čechům a dalším cizincům xenofobní  útoky

Jakmile britská vláda spustí oficiální rozhovory o odchodu Spojeného království z Evropské unie, v zemi by se mohla zvýšit četnost útoků s rasistickým a xenofobním podtextem vůči cizincům z jiných unijních států. Podobnou situaci zažily britské ostrovy loni v červnu po referendu o brexitu. Oběťmi zločinů z nenávisti byli tehdy kromě Poláků mimo jiné i Češi.

Počet rasistických a xenofobních útoků proti cizincům včetně Čechů, kteří trvale žijí na britských ostrovech, výrazně vzrostl v týdnech po referendu o brexitu loni v červnu. Britská policie drží pohotovost i nyní, protože vše nasvědčuje tomu, že by se situace mohla opakovat. Vláda premiérky Theresy Mayové začne brzy oficiálně jednat s Bruselem o odchodu země z EU a podle odborníků by to mohlo vyvolat další vlnu urážek a násilností.

Před zvýšeným rizikem varují také místní krajanská sdružení a některé lidskoprávní organizace. Rebecca Hilsenrathová, která vede Komisi pro rovnost a lidská práva, uvedla, že se cítí být „vysoce znepokojena“. Nebezpečí podle ní hrozí zejména cizincům ze států Evropské unie.

„Pokud se během rozhovorů s Evropskou unií podaří rychle vyřešit status jejích občanů, může to zmírnit napětí,“ myslí si Wiktor Moszcynski z organizace sdružující Poláky ve Velké Británii. „Pokud ne, mohou se objevit nepříjemné incidenty,“ varuje.

Polská komunita žijící ve Spojeném království byla v minulých měsících terčem urážek a fyzických útoků s rasistickým a xenofobním podtextem nejčastěji. Policie v létě vyšetřovala vraždu čtyřicetiletého Poláka, který zemřel na následky přepadení skupinou britských teenagerů. Kriminalisté je později obvinili z rasově motivovaného útoku. Do podobné situace se dostal i jednatřicetiletý Čech, kterého náctiletí mladíci po vzájemné slovní potyčce ubili k smrti přímo na ulici. Britská policie a poté i české ministerstvo zahraničí ale odmítly, že by se v tomto případě jednalo o útok vyvolaný nenávistí vůči cizinci.

Britská policie pro The Independent uvedla, že má pro podobné situace, jako je spuštění brexitu, připravený plán, jak riziko útoků zmírnit. „Pokud identifikujeme událost, která by mohla představovat spouštěč pro rasově motivované zločiny, informujeme ohrožené komunity, že nebudeme něco podobného tolerovat. Povzbuzujeme je také v tom, aby incidenty nahlašovaly policii,“ uvedla mluvčí londýnské policie.

Její kolega Mark Hamilton dodal, že policisté jsou v kontaktu s ambasádami členských států ve Velké Británii. 

Premiérka Mayová v uplynulých týdnech mluvil mimo jiné o tom, že je pro ní důležité zasadit se v souvislosti s brexitem o práva Britů v zahraničí a stejně tak o práva cizinců v Británii.

O tom, že čeští občané jsou ve Spojeném království v bezpečí, ujišťoval na konci roku i britský ministr zahraničí Boris Johnson, který se v Praze sešel s šéfem české diplomacie Lubomírem Zaorálkem. „Boris Johnson mě ujistil, že britská vláda udělá všechno pro to, aby nevznikly žádné tendence, které by ohrožovaly život občanů, kteří přicházejí z Evropské unie do Británie,“ řekl tehdy Zaorálek.

Rasistické a xenofobní útoky vůči občanům EU ve Spojeném království
V týdnu po vyklizení volebních místností po referendu o brexitu loni v červnu pracovníci britské policie zaznamenali celkem 3 076 nahlášených případů slovních urážek či fyzických napadení, které měly rasistický nebo xenofobní podtext a týkaly se cizinců. Ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce se jednalo o 41% nárůst. Podle médií a reakcí lidí se jejich oběťmi nejčastěji stávali muslimové a lidé ze střední a východní Evropy.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek