Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britská premiérka má volnou ruku. Poslanci jí schválili zahájení brexitu

Britská premiérka má volnou ruku. Poslanci jí schválili zahájení brexitu

Souhlas poslanců se obecně očekával, debata se vedla o případných úpravách příslušného zákona. Norma premiérce umožní aktivovat článek 50 lisabonské smlouvy, což je považované za faktické zahájení odchodu Britů z Evropské unie. Podpořilo ji 494 zákonodárců, proti bylo 122.

Rozložení sil se jasně ukázalo už minulý týden, kdy poslanci zákon projednali ve druhém čtení a podpořili ho drtivou většinou. Mnozí z těch, kdo v minulosti brexit odmítali, tehdy změnili stanovisko a respektovali přání Britů, kteří se pro odchod vyslovili v referendu.

Jednou z diskutovaných změn byl před hlasováním i návrh, aby Londýn garantoval občanům zemí Evropské unie, kteří žili v Británii v době loňského referenda, že můžou v zemi zůstat. Premiérka se v uplynulých týdnech vyslovila pro respektování práv cizinců ze zemí EU, kteří v ostrovním království žijí. 

Jinak ale premiérka úpravy legislativy odmítala, v pondělí vyzvala zákonodárce, aby se nesnažili čelit vůli britského lidu a neprosazovali změny zákona. Poslanci ji nakonec respektovali a všechny úpravy předlohy odmítli.

Jednání o odchodu země z EU chce premiérka zahájit do konce března. Potřeba pro něj bude ještě souhlas horní komory parlamentu a královny.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek