Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britská premiérka zasévá mezi voliče strach: Státy EU se proti nám šikují

Britská premiérka zasévá mezi voliče strach: Státy EU se proti nám šikují

Evropská unie se v otázce brexitu šikuje proti nám, durdila se britská premiérka Theresa Mayová na dnešní předvolební akci v Leedsu. Reagovala tak na varování německé kancléřky Angely Merkelové, aby si Britové o odchodu z unie nedělali žádné iluze.

„Sedmadvacet ostatních evropských zemí se chystá sjednotit proti nám,“ agitovala Mayová podle agentury AFP. Odmítla přitom slova kancléřky Angely Merkelové o tom, že Spojené království si dělá iluze o tomto procesu a že zbylých 27 členských států Evropské unie je v tom zajedno. To podle Mayové jenom ukazuje, jak obtížná jednání o rozluce s EU budou.

Kancléřka Merkelová ve Spolkovém sněmu řekla, že někteří lidé v Británii si stále ještě dělají iluze o tom, že i po vystoupení z unie budou požívat práva náležející členům. Merkelová také poznamenala, že dohodu o budoucím vztahu Británie s unií bude možné uzavřít, až budou uspokojivě vyřešeny všechny otázky spojené s britským odchodem.

Mayová se snažila projevem v labouristické baště Leedsu vyburcovat voliče k odevzdání hlasu její Konzervativní straně v předčasných volbách, které se uskuteční 8. června. Mayová si volby prosadila s argumentem, že vláda potřebuje mít co nejsilnější pozici v jednáních o brexitu.

Mayová, jejíž konzervativci mají v průzkumech výrazný náskok před labouristy, tvrdí, že předák opoziční strany Jeremy Corbyn by byl „slabým lídrem pro vyjednávání o brexitu“.

Podle průzkumu agentury YouGov by nicméně konzervativci, kteří takzvaný brexit podporují, mohli v nadcházejících předčasných volbách dostat až 45 procent hlasů. Rozhodnutí vypsat referendum o brexitu v jednom ze svých vystoupeních po odchodu z funkce obhajoval expremiér David Cameron.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek