Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britská stručnost. Zákon o spuštění brexitu má pouze 133 slov, opozice zuří

Britská stručnost. Zákon o spuštění brexitu má pouze 133 slov, opozice zuří

Britská vláda dnes podle očekávání představila zákon, který zemi umožní ofciální zahájit proces odchodu z Evropské unie. Dokument, o kterém začnou poslanci jednat na začátku příštího týdne, má pouhých osm řádek a 133 slov. Zákonodárci na jeho prostudování a připomínkování mají pět dnů. To se nelíbí hlavně těm opozičním. 

Současný časový plán označili někteří poslanci Labouristů za nepřijatelný, „ostudu" a „pohrdání parlamentem". Vládní poslanci ale argumentovali tím, že zákon má pouhé dva odstavce a je na něj proto dost času.

Stínový ministr pro brexit Keir Starmer dnes uvedl, že jeho Labouristická strana bude mimo jiné usilovat o schválení dodatku k zákonu, který stanoví, že vláda premiérky Theresy Mayové musí poslancům podávat pravidelné zprávy o rozhovorech s Bruselem v intervalu „ne delším než dva měsíce".

Labouristé ale už dříve slíbili, že zákon blokovat nebudou. Vůdce strany Jeremy Corbyn do něj chce nicméně prosadit dodatek požadující záruku přístupu na jednotný trh a ochranu pracovníků. Své návrhy hodlá představit také Skotská národní strana (SNP).

Ministr pro brexit Davis dnes odmítl upřesnit termín, kdy vláda v parlamentu zveřejní takzvanou bílou knihu, v níž nastíní své plány týkající se brexitu. To dlouho požadovali především opoziční poslanci, ale i někteří konzervativci, a Mayová s představením dokumentu ve středu souhlasila. V parlamentu však dnes zazněly požadavky, aby vláda bílou knihu zveřejnila ještě před tím, než se poslanci začnou zabývat brexitovým zákonem. Davis v této souvislosti uvedl, že dokument bude „zveřejněn co nejdříve to půjde".

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek