Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britská vláda potřebuje k zahájení brexitu souhlas parlamentu. Jak moc to zpozdí odchod z EU?

Britská vláda potřebuje k zahájení brexitu souhlas parlamentu. Jak moc to zpozdí odchod z EU?

Britský nejvyšší soud rozhodl, že britská premiérka Theresa Mayová potřebuje k zahájení jednání o odchodu z Evropské unie souhlas parlamentu. Pro bylo osm členů soudu, proti tři. Podle pozorovatelů to může celý proces zpozdit. 

Předseda nejvyššího soudu Lord Neuberger řekl, že vláda potřebuje k vystoupení z Evropské unie změnit své zákony. To podle něj nemůže udělat, aniž by tyto změny schválil parlament. Brexit totiž podle něj výrazně ovlivní práva obyvatel.  

Naopak parlament Skotska, Walesu a Severního Irsko v procesu mít slovo podle soudu nepotřebuje.

„Vláda přijímá tento rozsudek a udělá vše proto, aby ho mohl zrealizovat," řekl generální prokurátor Anglie a Walesu Jeremy Wrightu po oznámení rozsudku. Dodal ale, že vládu výrok soudu zklamal.

Tomu, aby parlament mohl do jednání o brexitu zasahovat, se britská vláda nejprve bránila. Na konci loňského roku ale Mayová obdržela od poslanců podporu pro harmonogram kabinetu pro spuštění procesu odchodu země z unie.

Vláda chce zahájit jednání o opuštění EU do konce března, ale spekuluje se, že by to mohlo být ještě dřív.

Mayová v nedávném projevu oznámila záměr dosáhnout takzvaného tvrdého brexitu, tedy nekompromisního odchodu země z Evropské unie. Londýn neusiluje ani o částečné, ani o přidružené členství. Hodlá vystoupit z jednotného trhu a z dalších unijních struktur, včetně soudního systému. Chce mít kontrolu na přílivem lidí z unijních zemí a hodlá s EU uzavřít zcela novou celní dohodu.

Britští voliči rozhodli o odchodu Británie z EU v referendu loni v červnu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek