Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britská vláda představila první dokumenty k brexitu. Toto žádá po Bruselu

Britská vláda představila první dokumenty k brexitu. Toto žádá po Bruselu

Britská vláda dnes zveřejnila první tři dokumenty, které se týkají plánů na dohodu s Bruselem o klíčových otázkách odchodu země z Evropské unie. Dokumenty se věnují budoucí spolupráci s Evropským společenstvím pro atomovou energii (Euratom), přechodným obdobím pro finanční a majetkové operace a hladkému ukončení jurisdikce Soudního dvora Evropské unie, informoval server DigitalLook. Ten také poznamenal, že unie už vydala podobných dokumentů devět, na které nyní žádá od Londýna odpověď.

Britská vláda předpokládá, že kvůli co nejpoklidnějšímu odchodu z EU budou nutná přechodná období. „Rozsah a trvání takových brexitových přechodných období může být odlišný pro různé druhy majetkových (operací) a agentur,“ citovala agentura Reuters postoj britské vlády. Kabinet premiérky Theresy Mayové je také připraven náležitě zvážit práva Evropské investiční banky, aby jí co nejvíce ulehčil její aktivity v zemi.

Spojené království chce zachovat širokou úroveň spolupráce s Euratomem, který podle doporučení Bruselu bude muset opustit, neboť smlouvy o tomto společenství a EU jsou právně provázané. „Je jasné, že Británie a Euratom mají značný zájem na zajištění budoucí blízké spolupráce,“ uvádí dokument.

Pokud jde o ukončení pravomocí unijního soudu v Británii, Londýn chce, aby soudní dvůr již neřešil případy, které nedostal k posouzení před datem odchodu. A to i tehdy, když se dotčená záležitost týká členského nebo výstupového období Británie.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek