Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britská vláda zveřejnila plán brexitu. Odchod z EU bude nekompromisní

Britská vláda zveřejnila plán brexitu. Odchod z EU bude nekompromisní

Britská vláda dnes vydala takzvanou bílou knihu o strategii, kterou se chce řídit při očekávaném vyjednávání podmínek britského odchodu z Evropské unie s ostatními unijními státy. Tento dokument podle mluvčí vlády potvrzuje hlavní linie, které v lednu ohlásila premiérka Theresa Mayová. Oznámila tehdy záměr dosáhnout takzvaného tvrdého brexitu, tedy nekompromisního odchodu země z EU.

„Vláda usiluje o to, aby výsledek brexitu prospěl oběma stranám,“ řekl dnes poslancům ministr pro brexit David Davis při zveřejnění dokumentu. „Chceme, aby EU byla politicky a ekonomicky úspěšná. Británie bude usilovat o nové kladné a konstruktivní partnerství s EU,“ ujistil ministr. Podle agentury AP se tak Londýn snaží rozptýlit některé nejistoty mezi evropskými partnery ohledně průběhu a vyústění rozluky.

Konzervativní vláda se dlouho zdráhala zveřejnit svou strategii a Mayová tvrdila, že její projev 17. ledna byl dostačující. Nakonec ustoupila tlaku poslanců, kteří podobný dokument požadovali od začátku ledna, kdy nejvyšší soud rozhodl, že o zahájení rozhovorů o brexitu nemůže rozhodnout sama vláda, ale musí ho potvrdit parlament. Poslanci příslušný návrh zákona ve středu v prvním čtení schválili. Vláda hodlá odchod z EU zahájit v březnu.

Mayová ke strategii v projevu zdůraznila, že Londýn ve společenství neusiluje ani o částečné, ani o přidružené členství. Hodlá vystoupit z jednotného trhu a z dalších unijních struktur, včetně soudního systému. Chce mít kontrolu nad přílivem lidí i z unijních zemí a hodlá s EU uzavřít zcela nové celní a další dohody.

Dokument o 77 stranách upřesňuje podle agentury Reuters všechny priority zmíněné Mayovou. V lednu naznačila, že jí jde především o dobrou obchodní dohodu mezi Británií a EU. „Cílem vlády je dosáhnout co možná nejvolnějšího a bezproblémového obchodu se zbožím a službami,“ potvrdil dnes David Davis.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek tehdy k projevu Mayové tehdy řekl, že pokud bude Británie kontrolovat počet příchozích z EU, musí počítat s recipročním opatřením ze strany unijních zemí.

Podle českých analytiků oslovených ČTK mohou britské plány snížit ekonomický růst Česka v prvním roce po brexitu o několik desetin procentního bodu. Výrazně může brexit v navržené podobě ovlivnit například automobilky v případě ukončení bezcelního obchodu. Celkově prý ale budou dopady na českou ekonomiku omezené.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek