Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britské ministerstvo vyzvalo Evropany: Nežádejte u nás o pobyt, odebírejte místo toho newsletter

Britské ministerstvo vyzvalo Evropany: Nežádejte u nás o pobyt, odebírejte místo toho newsletter

Občané států Evropské unie nemají žádat o trvalý pobyt ve Velké Británii. Vyzvalo je k tomu tamní ministerstvo vnitra. To tak reagovalo na masivní nárůst žádostí způsobený strachem cizinců z budoucnosti po tzv. brexitu.

Lidé, kteří by chtěli žádat o povolení, se podle ministerstva mají raději zaregistrovat k odebírání newsletteru s pokyny. Ty jim budou chodit pokaždé, když se jejich situace nějak změní a bude jim radit, jaké kroky mají v nové situaci učinit.

„Podle právních předpisů EU nepotřebujete dokument, který by váš pobyt v Británii potvrdil. Pokud plánujete požádat o dokument pouze na potvrzení svého stavu, můžete si místo toho zaregistrovat e-mailové upozornění,“ vyzývá ministerstvo.

Odborníci však poukazují na to, že občané EU nemají jinou možnost, než žádat o trvalý pobyt, pokud se chtějí stát občany Velké Británie. Ministerská výzva je navíc v rozporu s radami, které lidem udílí ambasády jednotlivých členských států.

Občané států Evropské unie nemají jistotu, že po odchodu Británie ze společenství budou moci v zemi zůstat. V současnosti jich tam žijí asi tři miliony. Premiérka Theresa Mayová jim však odmítla dát garance, pokud EU neposkytne stejnou záruku i milionu Britů žijících na kontinentu.

Žádosti o trvalý pobyt stouply v prvním čtvrtletí letošního roku na 45 tisíc, přibývá i zájemců z Česka. Loni ve stejném období přitom formulář vyplnilo jen deset tisíc žadatelů.

„Je naprosto nereálné očekávat, že občané EU budou jednoduše sedět s rukama v klíně a důvěřovat britské vládě,“ cituje list The Independent advokáta Colina Yea, který se specializuje na přistěhovalecké právo.

Výzva se nelíbí ani opozici. Podle Toma Brakea, mluvčího Liberálních demokratů pro zahraniční věci, ministerstvo úplně selhalo, pokud se domnívalo, že tím občany EU uklidní.

Ministerstvo vnitra sklidilo kritiku také za velkou byrokracii spojenou s žádostí o trvalý pobyt. Formulář měl například obsahovat 85 stran a někteří žadatelé neuspěli kvůli neuzavřenému zdravotnímu pojištění, přestože požadavek na něj nebyl známý.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek