Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britský parlament při brexitu problémem nebude. Předběžně ho podpořil drtivou většinou

Britský parlament při brexitu problémem nebude. Předběžně ho podpořil drtivou většinou

Poslanci se zabývali návrhem zákona o aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy v prvním čtení. Vládní konzervativci se spojili s opozičními labouristy a pro návrh hlasovalo 498 poslanců, proti 114, uvedl zpravodajský kanál BBC.

Komentátoři to označovali za velkou překážku pro britskou premiérku Theresu Mayovou. Když soudy rozhodly, že k aktivaci článku 50, tedy k faktickému zahájení britského odcházení z Evropské unie, bude potřebovat souhlas parlamentu, zavládlo mírné zděšení. Teď se ukazuje, že obavy nejspíš nebudou na místě.

V prvním čtení příslušný návrh podpořilo 498 poslanců, vládních i opozičních. Proti bylo 114.

Ačkoli v minulosti se mnoho zákonodárců vyjadřovalo pro setrvání Británie v EU, teď se mnozí z nich cítí vázáni výsledkem referenda, ve kterém si Britové brexit odhlasovali.

Návrh zákona k zahájení brexitu předložila poslancům vláda na základě rozhodnutí nejvyššího soudu, podle něhož podobný závažný krok musí kabinetu schvalovat parlament.

Posledním krokem legislativního kolečka má být odsouhlasení zákona o brexitu královnou Alžbětou II. Vláda slíbila evropským partnerům, že až dvouleté jednání o podmínkách brexitu zahájí do konce března.

Podle deníku The Times vláda požádala zákonodárce, aby schvalovací proces skončil do 7. března. To má podle listu umožnit premiérce Therese Mayové aktivovat článek a spustit rozhovory již na summitu EU 9. března v Bruselu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek