Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britský student jde za bombu v metru na 15 let do vězení. „Byl to jen halloweenský žert,“ tvrdí

Britský student jde za bombu v metru na 15 let do vězení. „Byl to jen halloweenský žert,“ tvrdí

Londýnský soud dnes poslal na 15 let za mříže 20letého vysokoškolského studenta Damona Smithe, který loni v říjnu umístil podomácku vyrobenou bombu do vozu londýnského metra. Funkční časovaná nálož nakonec nevybuchla a samotný obžalovaný tvrdil, že šlo o pouhý "halloweenský žert". Soudce Richard Marks připustil, že Smith nejednal na základě teroristických motivů, nicméně zdůraznil, že jeho čin byl mimořádně nebezpečný.

Smith, jemuž bylo v době incidentu 19 let, nechal batoh s výbušninou ve vozu metra na lince Jubilee Line. Závažnost jeho činu podle soudce nelze podceňovat. „V neposlední řadě vzhledem ke strachu, v němž všichni žijeme," řekl soudce a poukázal také na nejnovější teroristický útok z pondělní noci v Manchesteru, kde 22letý sebevražedný atentátník usmrtil po popovém koncertu 22 lidí a 75 jich zranil.

Damon Smith bombu sestrojil z hodin za dvě libry (63 Kč), které koupil v obchodním domě, a to pomocí návodu s názvem "Udělej si bombu v matčině kuchyni", který na internet umístil zřejmě některý ze členů teroristické sítě Al-Káida.

Batoh s výbušninou a kuličkovými ložisky nechal poté ve voze londýnského metra. Na opuštěné zavazadlo, které nakonec nevybuchlo, upozornil řidiče na poslední chvíli jeden z cestujících. Ve Smithově bytě později policie zjistila, že byl mladík zbraněmi doslova posedlý.

Smith sice podle všeho neměl žádné vazby na radikální islamisty, ale v jeho přenosném počítači vyšetřovatelé našli fotografii, na níž Smith pózuje se zbraněmi a která byla označena titulkem "2016 - bojovník Islámského státu".

Podle Smithova obhájce student nechtěl nikomu ublížit, lidi v metru chtěl prý pouze vystrašit. Právní zástupce upozornil také na znalecký posudek, podle kterého Smith trpí autismem. Porota počátkem května Smithe uznala vinným z držení výbušniny a přiklonila se k názoru žalobců, že počínání mladíka bylo "neuvěřitelně nebezpečné" a mohlo mít "nepředstavitelné důsledky".

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek