Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britský student vymyslel aplikaci pro uprchlíky. Vyplní za ně žádost o azyl

Britský student vymyslel aplikaci pro uprchlíky. Vyplní za ně žádost o azyl

Žádat o azyl ve Spojených státech nebo Velké Británii je nyní pro některé lidi jednodušší než v minulosti. Nemůže za to žádný nový zákon nebo prezidentský výnos, nýbrž projekt 20letého britského studenta Joshuy Browdera. Ten vymyslel bezplatnou aplikaci, která lidem pomůže s vyplněním potřebných dokumentů.

Jak připomíná The Guardian, není to první zajímavý projekt, který má Joshua na svědomí. Podobného „virtuálního právníka“ stvořil už pro řidiče, jimž radil s pokutami. Za prvních 21 měsíců se s jeho pomocí lidem podařilo úspěšně odvolat proti 160 tisícům pokut v Londýně a New Yorku.

Nyní se Browder zaměřil na jinou oblast. Chatovacím robotem chce tentokrát pomoci žadatelům o azyl. Ti se často zaplétají do změti předpisů a vyplňování příslušných formulářů. Novinka jim má ve složité situaci ulehčit život. Funguje ve Spojených státech, Velké Británii a v Kanadě.

Při tvorbě DoNotPay, jak se aplikace jmenuje, spolupracoval autor s právníky a úspěšnými žadateli z těchto třech zemí. Uživatel postupně odpovídá na jednotlivé otázky, které jsou důležité pro vyplnění formuláře. Po jeho odeslání se následně všechna sdělená data do 10 minut ze serveru smažou.

„Zásadní bylo aplikaci vytvořit v jednoduché angličtině. Jazyk formulářů totiž může být docela komplikovaný,“ popisuje Browder, jehož robot funguje na technologii Messengeru. Ten zvolil kvůli kompatibilitě. Využít ho může až miliarda lidí na celém světě. Do budoucna by však rád vyvinul alternativu i pro WhatsApp.

Právníci, kteří se imigrací dlouhodobě zabývají, novinku oceňují. „Pro uprchlíky bude jednodušší žádost předložit a advokátním kancelářím to umožní odbavit více klientů. Žadatelé o azyl chtějí dodržovat zákony a tohle jim může pomoci,“ chválí projekt právnička Sophie Alcornová.

Vytvořit bezplatného asistenta trvalo Browderovi šest měsíců. Nápad tedy nijak nesouvisel se zvolením Donalda Trumpa americkým prezidentem. Byť student tvrdí, že nyní je ještě důležitější než dříve. Úplně stranou ale Trump, který migraci do USA rázně omezuje, přeci jen nezůstal. Po jeho triumfu ve volbách se autor rozhodl přidat do nabídky možnost žádat o azyl v Kanadě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek