Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brusel jde ostře proti Maďarsku. Nově i kvůli věznění dětských uprchlíků

Brusel jde ostře proti Maďarsku. Nově i kvůli věznění dětských uprchlíků

V úterý oznámilo Německo, že dočasně pozastavilo navracení uprchlíků do Maďarska. Jen o den později vydala Evropská unie prohlášení, ve kterém se angažuje za práva dětských uprchlíků. Starší 14 let totiž mají být v Maďarsku drženi stejně jako dospělí ve střežených detenčních zařízeních. Podobné zadržování bez rozdílů Brusel ostře odmítá.

V roce 2016 požádalo o azyl v některém z členských států osmadvacítky 386 300 dětí, což představuje šestinásobný nárůst oproti roku 2010. Budapešť minulý měsíc oznámila, že každý běženec starší 14 let bude držen v přebudovaných kontejnerech na hranicích země, zatímco bude jeho případ projednán.

Zadržování nezletilých vnímá jako povážlivý problém česká eurokomisařka Věra Jourová. „Zadržování dětí je až posledním řešením, může být použito pouze pokud je nezbytně nutné a při zavedení speciálních podmínek, pokud neexistuje žádná jiná možnost,“ cituje list The Guardian její slova.

Evropská komise se tak zasazuje o posílení práv dětských uprchlíků, které považuje za obzvlášť citlivou skupinu běženců. Panují obavy ohledně toho, aby se nestali terčem obchodníků s lidmi či propagandy ze strany islamistů.

Podle Dublinských dohod mají být uprchlíci zadržení v některém z členských států Evropské unie navráceni do toho členského státu, kde se poprvé zaregistrovali coby žadatelé o azyl. Německo ale pozastavilo navracení do Maďarska, které viní z porušování práv dětských uprchlíků.

Pro dětské uprchlíky by podle komise měla být zřízena speciální centra, která by je ochránila. Proti tomu stojí Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, který tvrdí, že jakékoliv zadržování dětí je vždy špatné, jelikož zvyšuje riziko výskytu psychických a fyzických problémů.

Maďarsku hrozí, že se ocitne před Evropským soudem, jelikož setrvale odmítá přerozdělovací kvóty organizace. Lhůta vymezená členským státům Evropské unie na přerozdělení 160 tisíc uprchlíků z Řecka a Itálie vyprší letos v září. Zatím jich ale země převzaly jen asi desetinu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek