Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brusel vytyčil Britům jízdní řád brexitu. Přechodné období končí nejpozději za tři roky

Brusel vytyčil Britům jízdní řád brexitu. Přechodné období končí nejpozději za tři roky

Evropská komise nabídla zemím EU směrnici pro další fázi rozhovorů o brexitu. Takzvané přechodné období by podle ní nemělo být delší než do konce roku 2020. Osmadvacítka by během té doby pokračovala v celní unii i jednotném trhu se všemi jeho výhodami. V Británii by po tu dobu dál plně platilo právo EU.

O posunu jednání s Londýnem do druhé fáze rozhodlo 27 šéfů států a vlád ostatních zemí unie v pátek na summitu v Bruselu. Komise nyní v doplňku směrnic pro jednání nabídla podrobnosti o unijní představě přechodného období. O to požádala ve svém projevu ve Florencii britská premiérka Theresa Mayová, která si představovala dvouleté období.

"Nemělo by docházet k účelovému výběru některých výhod," upozornil dnes Barnier. Všechny čtyři svobody spojené s jednotným unijním trhem budou muset v Británii platit po celou dobu přechodného období stejně, jako veškeré unijní právo. Od konce března 2019 však bude Británie vůči EU takzvanou "třetí zemí" a tak už nebude zastoupena "v orgánech, institucích a jiných subjektech unie".

Konec roku 2020 byl podle Barniera stanoven s ohledem na konec unijního stávajícího víceletého finančního rámce.

Doporučení přijatá dnes komisí také připomínají, že dohoda o podobě budoucí smlouvy o brexitu, která umožnila páteční rozhodnutí summitu, teprve musí být převedena do konkrétního právního textu. Potřeba tak bude dokončit dojednávání všech otázek souvisejících se samotným brexitem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek