Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brutalita v mrazivých nocích. Policisté vyhánějí migranty z pařížských ulic slzným plynem a berou jim přikrývky

Brutalita v mrazivých nocích. Policisté vyhánějí migranty z pařížských ulic slzným plynem a berou jim přikrývky

Ulice pařížské čtvrti La Chapelle jsou kulisami brutálních scén, při kterých strážnicí berou spací pytle a přikrývky spícím migrantům a jejich dětem, aby je dostali ven z města. Na situaci v minulosti upozorňovaly charitativní organizace a nyní o ní píše britský The Independent. Francouzská vláda při tom vyhlásila plán, který má bezdomovcům a migrantům pomoct. 

Noční teploty se v lednu v Paříži pohybovaly hluboce pod bodem mrazu. Ani to nezabránilo policistům v brutálních útocích na migranty spící v ulicích. Jak uvádí zpráva The Independent, strážnici se snažili dostat lidi z ulic například tím, že jim brali spací pytle a pokrývky a rozháněli je slzným plynem. Takovou zkušenost přiznaly dvě třetiny oslovených migrantů a více než polovina z nich dodala, že se při tom policie chovala agresivně.

Eritrejská rodina novinářům popsala, že strážníci sebrali pokrývky jejich dětem a nechali je napospas mrazu, který ten den dosahoval -7 stupňů Celsia. Jiný muž ve věku 45 let zase uvedl, že policista jej kopl do ramene tak silně, že musel tři týdny strávit v nemocnici. „Když jim řekneme, že nemáme kam jít, tak na nás použijí slzný plyn,“ dodal další muž z Afghánistánu.

Podobné scény se odehrávají denně v oblasti La Chapelle na severu Paříže. Potvrzuje to zástupkyně ředitele organizace Refugee Rights Data Project Natalie Stantonová, která považuje situaci za „alarmující“. Zdůrazňuje při tom, že zprávy o mrznoucích migrantech pronásledovaných strážci zákona přicházejí v momentě, kdy francouzská vláda ohlásila záměr vyřešit počty bezdomovců v ulicích. K nim navíc v posledních měsících přibyli migranti, kteří do Paříže zamířili po vyklizení obřího tábora „Džungle“ v Calais.

Ministr vnitra Bruno Le Roux přiznal, že je „obtížné“ zajistit všem migrantům střechu nad hlavou, zprávy o policejní brutalitě a násilí ale odmítl. „V žádném případě to tak není,“ řekl v lednu. „To, co nyní policie dělá, je, že poskytuje přístřeší migrantům.“ Bezdomovci a migranti mají podle něj možnost volat linku 115. Organizace Refugee Rights Data Project ale tvrdí, že dovolat se podaří jen hrstce z nich.

„Žiji na ulicích a nemám žádnou ochranu. Volala jsem na linku 115 třikrát, ale nikdy mi to nikdo nezvedl,“ řekla novinářům bezdomovkyně. „Na ulicích je to nebezpečné. Nikoho tu nemám a mám strach spát na jednom místě s tolika muži,“ dodala.

The Independent upozorňuje na nelehké podmínky, které život na ulicích přináší. Více než polovina migrantů, kteří žijí v Paříži, trpí zdravotními problémy včetně psychických onemocnění. Ojedinělé prý nejsou ani sebevraždy. „Jeden muž vylezl na střechu budovy a skončil z ní,“ citují se ve zprávě slova blíže neurčeného migranta.

V listopadu loňského roku město otevřelo první humanitární centrum, ale jeho kapacity jsou po pár měsících fungování naplněny. Zpráva uvádí, že tři čtvrtiny oslovených migrantů chtějí zůstat i nadále ve Francii a 30 % plánuje odejít do Spojeného království. To se týká hlavně mladých lidí pod 17 let. Odejít na britské ostrovy touží víc než polovina z nich.

Zpráva se zakládá na výzkumu, který probíhal 18. až 22. ledna mezi více než 340 migranty a bezdomovci, kteří žijí na ulicích pařížské čtvrti La Chapelle. Většina z oslovených pochází z Afghánistánu, Súdánu, Eritrey, Etiopie a dalších převážně afrických zemí.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek