Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brutálnější než Berlínská zeď. Na této hranici přišly o život stovky lidí

Brutálnější než Berlínská zeď. Na této hranici přišly o život stovky lidí

Od pádu Berlínské zdi a znovusjednocení Německa uplynulo takřka třicet let. I po takové době však v německé historii zůstávala bílá místa – dlouho se například přesně nevědělo, kolik lidí zahynulo ve snaze o útěk z někdejší Německé demokratické republiky (NDR) na Západ. Podle nejnovější studie německých historiků to bylo více lidí, než se doposud myslelo. 

Tým badatelů berlínské Svobodné univerzity, který se zabývá obdobím vlády Jednotné socialistické strany Německa (SED) v NDR, zveřejnil ve středu studii, v níž spočítal, že na hranici mezi někdejším východním a západním Německem v letech 1949-1989 zahynulo 327 lidí. Na sčítání obětí hranice pracoval tým pět let.

Jedná se o první prokazatelný součet, který dle serveru the Local ukázal, že obětí bylo více, než kolik se doposud myslelo. Mrtví pocházeli z východního i západního Německa a většina z nich (80 procent) byla mladší pětatřiceti let.

Nejmladší obětí režimu ostrahy hranic východního Německa se stal šestiměsíční chlapec Emanuel Holzhauer, který se udusil v kufru auta, jímž ho pašeráci společně s rodiči převáželi do západního Německa.

Naopak nejstarší obětí byl jednaosmdesátiletý farmář, který v roce 1967 omylem šlápl do minového pole. „Výbuch mu utrhl obě nohy. Umíral pomalu, více než tři hodiny,“ píší dle serveru the Local badatelé ve své studii. „Vykrvácel před očima východoněmeckého armádního doktora, který nechtěl riskovat, že také vyletí do vzduchu,“ stojí ve studii.

„Tyto hranice byly – jestli můžu být cynický – mnohem brutálnější než Berlínská zeď,“ tvrdí vedoucí projektu profesor Klaus Schroeder. „Lidé, kteří vkročili do minového pole u hranic, byli roztrháni na cucky; některé pohraničníci v podrostu neviděli a o několik měsíců později našli už jenom jejich kostry,“ přiblížil situaci na někdejších ostře střežených hranicích Schroeder.

Na čtrnácti stech kilometrech dlouhé hranici neumírali ale jen civilisté. Experti odhalili více než dvě stě případů sebevražd, které spáchali příslušníci pohraniční stráže, z nichž nejméně 44 úmrtí souvisí s vojenskou službou. „Nedá se říct, že by pohraniční stráž byla homogenním uskupením. Sloužilo v ní mnoho mladých statečných mužů, kteří odmítli použít zbraň proti civilistům,“ vyzdvihl spoluautor studie Jochen Staadt.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek