Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brutální daň za boje proti krajanům. Stovky ukrajinských vojáků páchají po návratu sebevraždu

Brutální daň za boje proti krajanům. Stovky ukrajinských vojáků páchají po návratu sebevraždu

Přibližně 500 ukrajinských vojáků, kteří se účastnili operací na východoukrajinském Donbase, spáchalo poté sebevraždu. Informoval o tom list Ukrajinská pravda s odvoláním na ukrajinského ministra vnitra Arsena Avakova.

Ministr poznamenal, že podle mezinárodního standardu přibližně 90 až 95 procent vojáků, kteří se vrátí z vojenských operací, mají zdravotní a sociální problémy. Třetina z nich pak trpí posttraumatickým syndromem, kvůli kterému často spáchají sebevraždu.

„Podle informací mezinárodního centra pro lidská práva La strada Ukraina se už v roce 2015 počet rodin veteránů z Donbasu, ve kterých dochází k domácímu násilí, zvýšil až osminásobně,“ řekl Avakov. Bojových operací na východě Ukrajiny se přitom zúčastnilo přibližně 280 500 Ukrajinců.

Ministr dodal, že počet lidí, kteří trpí posttraumatickým syndromem může být až několikanásobně vyšší. Podle něj je totiž potřeba započítat i lidi, kteří byli v důsledku bojů nuceni region opustit, nebo v něm ještě stále žijí.

Ukrajině tak podle ministra hrozí stejný scénář, jakým si prošly například Spojené státy, kde si po vietnamské válce vzalo život několik tisíc bývalých vojáků.

Ukrajinská vláda by proto podle Avakova měla vypracovat komplexní celostátní program, který by zmírnil negativní důsledky posttraumatického syndromu jakožto sociálního jevu. „Z hlediska společenského válka končí pouze tehdy, kdy se její poslední voják začlení zpět do společnosti,“ řekl ministr.