Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brutální virus WannaCry opět útočí. Automobilce Honda zabránil ve výrobě stovek vozů

Brutální virus WannaCry opět útočí. Automobilce Honda zabránil ve výrobě stovek vozů

Virus WannaCry dále útočí. Ransomware, který v polovině května ochromil počítače po celé zeměkouli a jehož místo původu analytici vysledovali do Severní Koreje, je stále aktivní. Tento týden totiž napadnul počítače japonské společnosti Honda, kde ochromil několik starších výrobních linek, uvedla americká televize CNN. Kvůli tomuto počítačovému útoku společnost nevyrobila tisícovku nových automobilů, dodala Honda v tiskové zprávě. 

Virus, který po napadení počítače požaduje zaplacení výkupného, napadnul některé starší linky v sayanské továrně Hondy v pondělí. „Problém jsme vyřešili, v úterý se naše produkce vrátila do normálu. Zároveň jsme přijali bezpečnostní opatření, aby se problém neopakoval,“ uvedla druhá největší japonská automobilka ve své tiskové zprávě.

WannaCry, který v polovině května ochromil mnoho světových firem a institucí, tak evidentně stále ještě útočí na vhodné cíle – tedy na počítače se starším operačním systémem. Microsoft přitom po útoku vydal bezpečnostní záplatu, takže všechny řádně aktualizované systémy by proti viru měly být zabezpečené. Problém je však v tom, že ne všechny firmy a organizace používají aktualizovaný software.

„Za poslední měsíc jsme se zabývali 60 miliony infekcemi, z toho sedm milionů bylo v USA,“ přiznává pro server CNN Salim Neino, výkonný ředitel bezpečnostní společnosti Kryptos Logic.

Bezpečnostní analytici vysledovali původ viru WannaCry ke skupině Lazarus, která je napojená na režim v Severní Koreji. „Je velká pravděpodobnost, že WannaCry vzniknul v Severní Koreji,“ uvedla společnost Symantec zabývající se počítačovou bezpečností. Severní Korea má navíc s vypouštěním počítačových virů bohaté zkušenosti, v roce 2015 útočil na světové banky včetně bangladéšské centrální banky, o rok dříve na hollywoodské studio Son Pictures.