Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bude britský levicový expremiér Blair pracovat na Blízkém Východě pro Trumpa? Jednal s jeho zeťem

Bude britský levicový expremiér Blair pracovat na Blízkém Východě pro Trumpa? Jednal s jeho zeťem

Bývalý britský labouristický premiér Tony Blair se několikrát setkal se zetěm a poradcem amerického prezidenta Donalda Trumpa Jaredem Kushnerem, aby spolu jednali o možné spolupráci v otázce Blízkého východu. Informoval o tom dnes britský bulvární list The Mail on Sunday. Blair by podle něj mohl pro Trumpa pracovat jako zvláštní vyslanec pro mírový proces na Blízkém východě.

Blair se s Kushnerem údajně setkal minulý týden v Bílém domě, aby spolu jednali o možném navázání spolupráce. Od loňského září se podle britského listu oba muži setkali již třikrát. Blairův mluvčí odmítl komentovat "soukromé rozhovory".

Jared Kushner, kvůli kterému Trumpova dcera Ivanka konvertovala k judaismu, se stal prezidentovým poradcem pro otázky Blízkého východu. Podle kritiků ale nemá Kushner v této oblasti žádné zkušenosti.

Ačkoliv byl Blair v letech 1997 až 2007 premiérem za levicovou Labouristickou stranu, udržoval velmi dobré vztahy s tehdejším republikánským prezidentem USA Georgem Bushem mladším. Británie se pod Blairovým vedením po boku Spojených států zapojila i do války v Iráku. Jako klíčový důvod k invazi obě země uváděly hrozbu iráckých zbraní hromadného ničení, která se tam ale nenašly. Kritikové navíc Američanům a Britům vytýkají, že měli předvídat nestabilitu, jakou v Iráku vojenský zásah může vytvořit.

Po odchodu z Downing Street Blair působil do roku 2015 jako zmocněnec takzvaného blízkovýchodního kvartetu, který tvoří Evropská unie, OSN, Spojené státy a Rusko. Později se stal předsedou Evropské rady pro toleranci a smíření (ECTR), která bojuje proti xenofobii, antisemitismu a rasové diskriminaci. Před časem oznámil, že se hodlá vzdát své lukrativní poradenské činnosti a bude se nadále věnovat hlavně charitě.