Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bude se řešit Asadova budoucnost? Kazachstán zve znesvářené strany k dalšímu jednání o Sýrii

Bude se řešit Asadova budoucnost? Kazachstán zve znesvářené strany k dalšímu jednání o Sýrii

Na další kolo syrských rozhovorů do Astany byly pozvány delegace syrské vlády a povstalců. Mezi zvanými je také zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Rozhovory se mají konat 15. a 16. února. První kolo syrských rozhovorů se konalo rovněž v kazašské metropoli v lednu.

Podle dnešního oznámení kazašského ministerstva zahraničí se další kolo zaměří na upevnění syrského příměří a na stabilizaci konkrétní regionů. Mají být také stanovena pravidla pro společnou operační skupinu, která bude v Sýrii působit.

První kolo jednání do kazašské metropole svolaly Turecko, Rusko a Írán na 23. a 24. ledna. Výsledkem tohoto jednání byla dohoda o monitorování příměří, které bylo pro Sýrii dojednáno v prosinci. I lednovým rozhovorům byl přítomen de Mistura.

Předchozí rozhovory o Sýrii organizovala OSN, která připravuje další kolo těchto jednání. Původně je svolala na 8. únor, ale Rusko v lednu oznámilo, že se tyto rozhovory pod záštitou OSN budou konat až koncem měsíce.

Cílem je vyjednat politické řešení konfliktu a dohodnout se na přechodném období. Zatím byla hlavním problém dohoda o osudu prezidenta Bašára Asada. Zatímco spojenci Damašku, tedy Rusko a Írán souhlasí s tím, aby o Asadovi rozhodli Syřané ve volbách, povstalci chtějí, aby odstoupil.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek