Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Budou Japonsku vládnout ženy? Nedostatek mužů by mohla vyřešit císařovna, premiér se jí brání

Budou Japonsku vládnout ženy? Nedostatek mužů by mohla vyřešit císařovna, premiér se jí brání

Japonský parlament v pátek schválil zákon, který umožní císaři odstoupit s funkce. Zároveň ale otevřel cestu k debatě o nástupnictví. Současná ryze mužská linie totiž může v císařské rodině do budoucna znamenat problém.

Schválený zákon umožní císaři Akihitovi důstojně odejít z funkce. Vladař loni v srpnu vyjádřil obavy, že mu pokročilý věk (83 let) a špatný zdravotní stav brání ve vykonávání povinností. Japonské právo ale jeho abdikaci neumožňovalo, musel se tedy změnit zákon.

Akihito bude po 200 letech prvním císařem, který dobrovolně odstoupí z funkce. Stane se tak na sklonku příštího roku. Na trůn by měl nastoupit korunní princ Naruhito.

S případnými dalšími nástupci ale může mít Japonsko problém. Nástupnictví se totiž dědí v čistě mužské linii. Vládnoucí rodinu však v současnosti tvoří pouze pětice můžů včetně samotného císaře. Kromě zmíněného nástupníka ještě Naruhitův bratr Akishino, jeho desetiletý syn princ Hisahito a 81letý císařův bratr princ Masahito.

Usnesení přijaté parlamentem vládu vyzývá, aby hledala způsob, jak zajistit stabilitu císařské dynastie včetně možnosti povolit vládnout ženám. Japonská veřejnost si sice císařovnu přeje, konzervativní Abé se ale zatím staví proti. Při schvalování zákona odmítl vyhovět opozici, která ženské nástupnictví chtěla schválit už nyní.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek