Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bulharsko loni zadrželo 19 tisíc migrantů. Většina byla z Iráku

Bulharsko loni zadrželo 19 tisíc migrantů. Většina byla z Iráku

Bulharská policie zadržela v loňském roce na území této balkánské země téměř 19 000 migrantů. Informovalo o tom tamní ministerstvo vnitra. Nejméně jich bylo zatčeno v prosinci, a to 70, nejvíce pak v srpnu, kdy policie podle statistik zadržela 3 000 lidí.

Až 4 600 lidí bylo při pokusu vstoupit do Bulharska vzato do vazby. Téměř třetina z nich, respektive přes 1 400, pocházela z Iráku, ostatní většinou z Afghánistánu a Sýrie, uvedl server Novinite.com.

Počet migrantů, kteří byli zadrženi naopak při pokusu dostat se ze země dál do Evropy, pak loni klesl na méně než 5 000. V roce 2014 to přitom bylo na 9 000 lidí.

Přes turecko-bulharskou hranici prochází jedna z hlavních tras, kterou do Evropy proudí většinou syrští uprchlíci ve snaze vyhledat na kontinentu bezpečný azyl. Bulharsko-turecká pozemní hranice je dlouhá 220 kilometrů. Na více než polovině této délky je plot, který má nelegálnímu překračování hranic bránit.

Migrační vlnu pomáhají svým unijním kolegům zvládat i čeští policisté. Šest z nich odjelo minulý týden právě do Bulharska a rovněž do Itálie, kde působí v rámci dvou společných operací unijní pohraniční agentury Frontex. V Bulharsku mají na starosti ostrahu pozemní hranice se Srbskem, v Itálii registraci migrantů v takzvaném hotspotu na ostrově Lampedusa.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek