Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Byl by to konec pravice ve Francii.“ I přes ostudu a skandály chce Fillon kandidovat na prezidenta

„Byl by to konec pravice ve Francii.“ I přes ostudu a skandály chce Fillon kandidovat na prezidenta

Prezidentský kandidát francouzské umírněné pravice François Fillon se „definitivně" rozhodl, že přes veškerá obvinění proti své osobě povede dál předvolební kampaň. Vyjádřil přesvědčení, že stažením kandidatury by vyvolal krizi a prohru pravice ve volbách. Uvítal nový průzkum, podle kterého se opět zvedají jeho preference. Již dříve uvedl, že by odstoupil jen v případě, že s ním začne soudní řízení, což ale nepředpokládá.

„Upřímně řečeno, pro mne osobně a pro moji rodinu by bylo nejspíš snadnější nebýt v tomto (volebním) souboji. Náhradní řešení ale není. Stažení mé kandidatury by vyvolalo vážnou krizi (strany Republikáni) a vymazání (umírněné) pravice v prezidentských volbách. Rozhodl jsem se zůstat a nehodlám to měnit," zdůraznil Fillon v úterý večer po dvouhodinovém jednání se stranickými kolegy.

Vyjádřil se poté, co desítky poslanců ze strany Republikáni v úterý prohlásily, že odhalení a vyšetřování placených míst parlamentních asistentů, která Fillon přiřkl své manželce a dětem, způsobily takové škody, že Fillon nemůže vyhrát a měl by straně umožnit vybrat jiného kandidáta. Předtím se podobně vyjádřily další osobnosti strany Republikáni, kterou zakládal exprezident Nicolas Sarkozy. S ním se dnes rozhodl Fillon poradit o podobě další kampaně.

Skandál propukl v lednu, kdy týdeník Le Canard enchaîné začal zveřejňovat informace, podle nichž Penelope Fillonová jako asistentka svého manžela a pak jeho kolegy v letech 1988 až 2013 od státu neoprávněně získala celkem 831 440 eur (22,5 milionu Kč). Fillon jako někdejší zákonodárce podle časopisu též štědře odměnil své děti jako své asistenty, přestože tehdy teprve studovaly. Zákonodárci ve Francii smějí zaměstnávat své příbuzné, ale veřejnost šokovala výše peněz vyplacených rodině ze státních prostředků; navíc existuje podezření, že se jednalo o fiktivní místa, což by bylo nezákonné. Podezření vyšetřuje justice.

Le Canard enchaîné dnes napadl i Fillonova mluvčího Thierryho Solèrea. Podle časopisu se vyšetřuje podezření, podle něhož se Solère dopustil v letech 2010 až 2013 daňových podvodů. Mluvčí to ihned označil za "štvanici na člověka" a pohrozil týdeníku žalobou za pomluvu a nactiutrhání.

Fillon byl do ledna jasným favoritem prezidentských voleb, ale poté se v průzkumech propadl. Podle výsledků nové ankety, které v úterý zveřejnila agentura Opinionway, se počet jeho voličů poprvé opět zvýšil, ale jen na 20 procent. Stále by tak byl v prvním kole 23. dubna až třetí a do rozhodujícího duelu 7. května by postoupili šéfka krajní pravice Marie Le Penová (27 procent) a centrista Emmanuel Macron (22 procent). Ve druhém kole má jasně zvítězit Macron.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek